Yurt dışında patent incelemesine 600 avro destek

0
post_views_covan

Yurt dışında patent incelemesine 600 avro destek

TÜBİTAK, “Patent Destek Programı” kapsamında Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan patent başvurularına yurt dışında araştırma ve inceleme raporu düzenlenmesi için başvuru sahiplerine verdiği destek oranını %50 artırdı. Destek miktarı, Ocak 2015’ten itibaren 400 avrodan 600 avroya çıktı.

Destek Patent Ar-Ge ve Eğitim Danışmanı Hakan Özcan, patent başvurularında düzenlenmesi gereken Araştırma ve İnceleme Raporlarına TÜBİTAK tarafından verilen desteğin, Türkiye’de ulusal ve uluslararası patent başvurularının sayısının artırılması, kişilerin patent başvurusu yapmaya teşvik edilmesi ve ülkemizde fikri ve sınaî haklar tescili konusunda bilinçlenmeye katkıda bulunduğunu bildirdi. Özcan, patent kapsamında öngörülen desteklerden ilgili patent ofislerinin herhangi birisine veya doğrudan TPE’ye başvuru yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının veya Türkiye sınırları içerisinde faaliyet gösteren, Türk kanunlarına göre kurulmuş ve Türk tabiiyetinde olan şirketler, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşlarının yararlanabileceğini söyledi. Özcan, şunları kaydetti:

“TÜBİTAK tarafından sağlanan patent başvurusu desteğinden tüzel kişiler en fazla 20 başvuru için, gerçek kişiler ise 5 başvuru için yararlanabilir.

Patent alma aşamasında düzenlenmesi gereken araştırma raporu, Türk Patent Enstitüsü tarafından hazırlanacak ise normalde 300 TL bir ücret ödenmesi gerekir. Eğer bu rapor için Türk Patent Ofisi kendi dışında bir ofis seçilmesini talep ederse, bu raporun hazırlanması için Rusya, Avusturya, İsveç, Avrupa Patent ve bazı patent sınıfları için de Danimarka Patent Ofisi seçilebilir.

Araştırma raporu için genelde Rusya Patent Ofisi tercih ediliyor. Bunun sebebi de, 354 dolarlık bedelin TÜBİTAK tarafından karşılanması ve en az bedelle raporun düzenlenmesi.  Diğer ülkelerde farklı ücretler var.

TÜBİTAK, daha önce Rusya haricinde bir patent ofisi seçildiğinde 400 avroluk bir destek sağlıyordu. Yeni düzenlemeyle bu destek 200 avro artırılarak 600 avroya çıktı. Bu teşvik artışı patent başvurularını olumlu yönde etkileyecek.”

CEVAP VER