YEMSEL TAVUKÇULUK-KÖYTÜR İLE İLGİLİ FLAŞ GELİŞME

0
post_views_cowga

SAMSUN HABER – Yemsel Tavukçuluk-Köytür ile ilgili flaş gelişme! KÖYTÜR-Yemsel Tavukçuluk A.Ş.’nin geçtiğimiz yıl başvurduğu iflas erteleme davasından sonuç çıktı. Mahkemenin KÖYTÜR hakkında 4 yıl iflas ertelemeye gittiği belirtildi.

Samsun’un ulusal markası olan ve uzun zamandır Türkiye genelinde olduğu gibi dünyada da büyük bir pazarı bulunan Samsun Yem Sanayi, Çakıroğlu Gıda Tarım Ürünleri ve Yemsel Tavukçuluk şirketleri ekonomik sıkıntılardan dolayı iflas erteleme istemişti. Samsun Asliye Ticaret Mahkemesi, geçtiğimiz aylarda ara kararını verip şirkete kayyum atamıştı. Mahkemenin 6 Nisan’da kararını vererek 4 yıl iflas ertelemeye gittiği öğrenildi.

 

TAVUK ŞİRKETLERİ NEFES ALDI

Samsun Yem Sanayi, Çakıroğlu Gıda Tarım Ürünleri ve Yemsel Tavukçuluk şirketlerine mahkeme Avukat Refik Moral ve Güven Yeminli Müşavirlik Şirketi’nin kayyum olarak atanmasına karar verirken şirketin hesapları da kontrol altına alındı. Kısa süreli sektörde iş yapan çok sayıda tavuk şirketi bocalarken KÖYTÜR’ün iflas ertelemesi ise piyasayı olumsuz yönde etkiledi. Şirket ortaklarından Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, yaşanan ekonomik sıkıntıların geçici olduğunu belirterek bazı bankalar tarafından kendilerinin zor duruma sokulmak istendiğini belirtmişti. Çakır’ın yaptığı açıklama sektörü bir nebze olsun rahatlatırken KÖYTÜR ise yurt içi ve yurt dışı ticaretine devam etmesi özellikle tavuk şirketlerine nefes aldırdı.

 

 

KISA SÜREDE KENDİNİ TOPARLAYACAK

Şirketlere atanan kayyum, şirket hesaplarını inceledikten sonra 6 Nisan günü karar verilen mahkemeye de rapor olarak sundu. Samsun Asliye Ticaret Mahkemesi şirketler hakkında yaptığı inceleme sonucunda iflas ertelemeyi olumlu yönde bularak 4 yıllık iflas erteleme kararı verdiği belirtildi. Bu süre zarfında kayyumun görevinin devam edeceği ve şirket hesaplarının da kontrol edeceği ifade edildi. Samsun’da yaklaşık 700 çalışanı olduğu belirtilen ve tavuk çiftlikleri ile birlikte çok sayıda ailenin ekmek kapısı olarak görülen KÖYTÜR’ün kısa sürede kendini toparlayacağı belirtiliyor.

Kaynak: gazetegerçek

CEVAP VER