Türkiye’nin İlk Çoban Müzesi Malatya’da Kurulacak

0
post_views_covbg


Türkiye’nin İlk Çoban Müzesi Malatya’da Kurulacak

Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine dikkat çekmek amacıyla içinde çobanların kullandığı kepenek, kaval gibi araçların teşhir edileceği çoban müzesi kurulacak.

Türkiye'nin İlk Çoban Müzesi Malatya'da Kurulacak

Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine dikkat çekmek amacıyla içinde çobanların kullandığı kepenek, kaval gibi araçların teşhir edileceği çoban müzesi kurulacak.

Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, dünyada ve Türkiye’de gelecek adına tarım ile hayvancılığın çok büyük önem taşıdığını belirtti. Bir dönem Türkiye’de ihmal nedeniyle hayvancılığın azaldığına işaret eden Akın, son yıllarda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın destekleri ile tarım ve hayvancılık bir canlılık yaşanarak üretimin arttığını ifade etti.

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin olmazsa olmasının çobanlar olduğunu anlatan Akın, “Çok zorlu bir işi yerine getiren çobanların önemine yansıtmak, hayvancılığa ilgiyi artırmak, mesleğin zorluklarını dikkat çekmek için çoban müzesi kuruyoruz. Çalışmalarımız sürüyor. İnşallah yakın zamanda müzemizi oluşturacağız” diye konuştu

CEVAP VER