Türkiyem-Bir’in 34. Olağan Genel Kurulu Yapıldı..

0
post_views_covbf

Türkiyem-Bir’in 34. Olağan Genel Kurulu Yapıldı..

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği’nin (TÜRKİYEM-BİR) 34.

Olağan Genel Kurulu’nda, Murat Ülkü Karakuş yeniden

başkanlığa seçildi.

Sheraton Otel’de düzenlenen genel kurulda konuşan Karakuş, birliğin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Tek aday olarak başkanlık seçimine katılan Karakuş, yeniden TÜRKİYEM-BİR başkanı oldu.

TÜRKİYEM-BİR Genel Kurulu’na Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı İbrahim Yiğit, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği (BESD-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Sait Koca da katıldı.

Genel kurulda konuşan DSP Genel Başkanı Türker, yem sanayicilerinin, hammadde ithalatı sorunu olduğunu belirterek, sektörün ithalata bağımlılığını azaltacak önemli bir proje oluşturulması ve üniversitelerin bu konuyu tartışması gerektiğini dile getirdi.

Yem sanayisinin devleti erken finanse eden bir sektör olduğunu ifade eden Türker, yem sanayicileri için özel bir rejim geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya ise Türk tarımının ve yem sanayisinin çok ciddi sorunları olduğunu söyledi.

Türkiye yem sektörünün son 5 yılda yüzde 70 büyüdüğünü bildiren Karakaya, aynı büyümeyi diğer sektörlerde görmenin mümkün olmadığını savundu. Karakaya, “Türkiye ekonomisi, dün açıklanan büyüme rakamları da gösteriyor ki geriye doğru bir gidiş var. Ekonomideki gelen sorunlar doğal olarak yem sanayisine de yansıyor. Yerli üretimin maliyetlerini düşürme mecburiyetimiz var. Paydaş sektörlerle birlikte büyümediğiniz takdirde sorunlarla karşı karşıya kalacağız” değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Bursa milletvekili Önder Matlı ise “Türkiye, tarım ve gıdada dış ticaret fazlası veren bir ülkedir. Bu ülkede her şeyi yetiştirmemiz mümkün değil. Biz mısır, soya ithal edebiliriz ama kırmızı ette, sütte dış ticaret fazlası vermeliyiz.” diye konuştu.

GDO konusunun siyasi mülahazalara kurban edilmemesi, çözüme kavuşturulması gereken bir konu olduğunun altını çizen Matlı, şunları söyledi:

“Biz bu konuda treni kaçırırsak, önümüzdeki 10-20 sene çok daha fazla sıkıntılar yaşayabiliriz. Biyogüvenlik mevzuatının Avrupa’da nasıl işlediğini yakından gördüm. Bu konuda siyasetçiler, STK’lar ile birlikte kamuoyunu doğru bir şekilde aydınlatmalı. Hepimizin sırtında bir kamuoyu baskısı var. Hep beraber kamuoyunu aydınlatarak, bu baskıları aşabiliriz.”

Genel kurulda konuşan Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Dr. Sait Koca da, sektörün girdilerinin en büyük kısmını yemin oluşturduğuna dikkat çekti. “Yemle ilgili her sorun bizim için de geçerlidir” diyen Koca, “Rendering konusu çözülmezse, yılın baş belası olacak. Bunlar yeme gitmeyecek olursa, başta yol açacağı çevre sorunları olmak üzere büyük bir kaos yaşanır. Biyogüvenlik mevzuatı ise sistemi tıkama aşamasına geldi.” uyarısında bulundu.Koca, sektör beyaz et ihracatı yaparken, Irak’a 250-300 bin ton mal gönderirken, ülkede et ihtiyacının, ithalatın tartışılmasının çelişki olduğunun da altını çizdi.

CHP Mersin milletvekili Vahap Seçer de, Biyogüvenlik Kanunu’na yönelik eleştirilere dikkat çekerek, iktidarın kanunun konuşulmasına yanaşmadığını söyledi. Seçer, “GDO, sanki bir terör saldırısı gibi bir algı yaratılıyor. Başbakan, ‘Bizim ekonomimiz GDO’lu değil’ diyebiliyor. Çünkü kamuoyu baskısıyla, bu algı kafalara kazınmış. STK’ların bu konudaki görüşlerine, eleştirilerine değer verilmelidir. Çünkü uygulamayı siyasetçiler değil, uygulamayı yaşayan sanayiciler, sektör bilir.” diye konuştu.

Genel Kurul sonunda Murat Ülkü Karakuş Yönetim Kurulu başkanlığına ve Yönetim Kurulu üyeliklerine, Bekir Taşkaldıran, Önder Matlı, Ali Çalış, Zeki Zorbaz, M.Musa Özgüçlü, Celal Küçükçöğen, Aykut Müftüoğlu, Akif Coşkun, Oğuz Tuna, Nihat Öztürk, Ayhan Kındap, Mehmet Sonsuz, Mevlüt Solmaz ve Ahmet Behiç Salt, Denetim Kuruluna ise Ahmet Karakol, Bayram Yumrukaya ve İhsan Kuzucu seçilmişlerdir.

CEVAP VER