Su Ürünleri Genel Av Yasakları 15 Nisan’da Başlıyor

balıkçı teknesi

Su ürünleri kaynaklarımızdan ekonomik olarak yararlanmak, üretimi artırmak ve stoklarımızı korumak için, 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanununa göre çıkarılan 4/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ çerçevesinde genel av yasaklarının 15 Nisan 2017 tarihinde başlaması nedeniyle aşağıdaki konuların bölgemizde faaliyet gösteren balıkçılarımıza hatırlatılmasında fayda görülmüştür;

balıkçı teknesi

15 Nisan-31 Ağustos 2017 tarihleri arasında gırgır ağları ile su ürünleri avcılığı  ve algarna ile deniz salyangozu avcılığı yasaktır.

 

15 Nisan-15 Haziran 2017 tarihleri arasında her türlü istihsal vasıtası ile kalkan balığı avcılığı yasaktır. Kalkan balığı satışı yapan balıkçılarımızın eğer varsa ve yasal sürede tüketilemeyecekse stoklarında bulunan kalkan için yasak başlamadan önce İl/İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimize başvuruda bulunarak stok tespit tutanağı düzenletmeleri gerekmektedir. Serbest dönemde uzatma ağı ile kalkan avcılığı yapacak balıkçı gemileri için, gemi ruhsat tezkeresinin verildiği İl Müdürlüğünden “kalkan avcılığı izin belgesi’ alınması zorunludur.

1 Nisan-31 Ağustos 2017 tarihleri arasında palamut ve torik avcılığı yasaktır. Ancak 15-31 Ağustos tarihleri arasında çapari ile palamut avcılığı serbesttir. Ordu İli, Ünye İlçesi, Taşkana Burnu’ndan Gürcistan sınırına kadar olan karasularımızda her türlü trol ile su ürünleri avcılığı dönem boyunca yasaktır.

Balıkçılarımızın avlanma usul ve esaslarına hassasiyetle uymaları ve daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyarlarsa İl/İlçe Müdürlüklerimize başvurmaları gerekmektedir.

Giresun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

CEVAP VER