28.5 C
New York
Salı, Haziran 25, 2019
‘Sentetik Et’ 2020 Yılında Market Raflarına Girecek 

‘Sentetik Et’ 2020 Yılında Market Raflarına Girecek 

0
post_views_covdg

'Sentetik et' 2020 yılında market raflarına girecek

Açlıkla mücadelede önemli rol oynayacak sentetik ette porsiyon fiyatı 325 bin dolardan 11 dolara düştü. Üreticiler 2020 itibarıyla ‘tadı güzel ve ucuz’ sentetik etleri tüketiciyle buluşturmayı hedefliyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) verilerine göre dünya üzerinde 795 milyon kişi yeterince beslenemiyor. Yani dünyamızda yaklaşık 9 kişiden 1’i sağlıklı bir birey olarak yaşamını sürdürebilmek için gerekli gıda maddelerine erişemiyor. Aslında birçok araştırma dünyada tüm nüfusu besleyecek gıdanın üretildiğini ancak israf ve sistemsel sorunlar sebebiyle ‘açlığın’ hala bir sorun olmaya devam ettiğini ortaya koyuyor. Yavaş Gıda Hareketi’nin Kurucusu Carlo Petrini yakın zamanda dünyadaki gıda üretiminin 12 milyar insanı doyurmaya yeteceğini belirtti. Yani aslında daha paylaşımcı bir sistem ve israfı önleyici tedbirlerle gıda sorunu çözülebilir.

İLK TADIM BAŞARISIZDI 

Ancak teknoloji insan davranışından çok daha hızlı değişip, gelişebiliyor. Bu yüzden laboratuvarda üretilmiş veya daha bilinen adıyla sentetik etlerin açlığa son vermede daha etkin bir rol oynaması bekleniyor. Sentetik etler hayvanların kasdokularından alınan hücrelerin çoğaltılmasıyla elde ediliyor. 2012’de ilk olarak Maastricht Üniversitesi’nden araştırmacılar bu yöntemler laboratuvarda et üretmişti. Ancak üretilen etin geçen 4 yılda tüketiciyle buluşmamasının iki önemli nedeni vardı. Öncelikle bir porsiyon et için 325 bin dolar harcanması gerekiyordu.İkinci olarak ise 2013’te Belçika’da düzenlenen özel bir organizasyonda bu sentetik eti yiyen kişiler, etin tadını hiç beğenmemişti.

Kilosu 30 TL olacak 

ABD merkezli Memphis Meats sentetik et konusunda dünyanın en dikkat çekici üreticilerinden birisi. Firma son olarak laboratuvarda geliştirdiği köfte için bir tadım günü düzenledi. Ve 3 sene öncekinin aksine bu sefer köftenin tadı geçer not almayı başardı. Firma 2020 yılında süpermarketlerde yer almayı hedeflediklerini açıkladı. Yapay etin kilosu ise bugünün fiyatlamasıyla yaklaşık 30 lira olacak.

Az kaynakla üretiliyor 

İsrail merkezli SuperMeat halihazırda küçük bir doku örneğinden yenilebilir et üretebiliyor. SuperMeat Kurucusu Prof. Yaakov Nahmias,üretim için çok az kaynağa ihtiyaç duydukları için tüm zorlu bölgelerde gıda üretebileceklerini ve bu sayede açlık sorununa çare bulacaklarını belitiyor.

Düştü ama yetmez

Maastricht Üniversitesi araştırmacılarından Mark Post porsiyonun şu anda 11 dolara düştüğünü açıkladı. Yani sentetik etin kilosu şu anda 264 liraya düşmüş durumda. Tabii bu hâlâ yüksek bir fiyat

CEVAP VER