Manuela PARİNİ:

”Monogliseridler,bağırsak sağlığı için antibiyotik kullanımının yerine geçebilecek en iyi alternatif”

PARİNİ:”İş ortağımız RESİNLAND firması, Monogliseridler’in Türkiye pazarında doğru tanıtılması konusunda, tecrübeli teknik ekibiyle ciddi yol kat etti. Bu konudaki işbirliğimizi bir üst düzeye taşıyacağız.”

IMG_4358
SÖYLEŞİ/FOTOĞRAF:Şenol CİĞERLİ

SILO SpA İtalya firmasının Pazarlama Direktörü Manuela PARİNİ ile, bir sunumda bulunmak için geldiği 4.ULUSLARARASI BEYAZ ET KONGRESİ esnasında mini bir söyleşide bulunduk.

Kongre programı çerçevesinde ”Enfekte edilmiş broyler piliçlerde salmonella ve clostridium perfringens kontrolünde 1-monogliseridlerin etkisi” isimli sunumu ile büyük ilgi yaratan ve merak edilen sorulara cevap veren Manuela PARİNİ, Türkiye’de yaklaşık 1 yıldan beri çalışmalarını desteklediği iş ortakları RESİNLAND firmasının temsilciliğinde, MONOGLİSERİD kullanmanın öneminin farkına varıldığını sözlerinde ifade etti.

-Kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Manuela PARİNİ:Adım Manuela PARİNİ. 15 yıldır SİLO SpA firmasında Pazarlama Direktörü olarak çalışıyorum. Aynı zamanda SİLO firmasının ARGE takımının bir parçasıyım. SILO’nun monogliseridlerle ilgili araştırma geliştirme programlarının tamamında yer aldım. Çok uzun süren bir ARGE sürecimiz oldu. Bunu laboratuvar ve saha testleri takip etti. Çok etkili ürünler geliştirdik. Tüm ürünlerimiz dünya çapında patentlerle korunuyor. Araştırma programlarımızın orta ve uzun vadeli aşamaları var ve başarıya giden yolda emin adımlarla ilerliyoruz.

IMG_4407

B.Emre GURDAL yönetimindeki Resinland Firması; sahip olduğu global operasyonel kabiliyeti ve tedarik gücü sayesinde küçük işletmelerden büyük sanayi şirketlerine kadar birçok sektörlerdeki çok farklı segmentten müşterilerine rekabetçi çözümler ve ürünler sunuyor.

-4.Uluslararası Beyaz Et Kongresi’ne ne amaçla geldiniz?

Manuela PARİNİ: Monogliseridleri hayvan sağlığı için bir çok ülkede satıyoruz ve dünyanın birçok ülkesinde artan bir ivmeyle kullanımı yaygınlaşıyor. Özellikle tüm kanatlı, büyükbaş-küçükbaş ve aquakültür sektöründeki müşterilerimiz ürünlerimizden son derece memnunlar. Burada bulunmamızın temel nedeni, ürünlerimizle aldığımız olumlu bilimsel sonuçları Beyaz Et Kongresi gibi uluslararası bir kongrede tanıtabilmek. Bu sayede, Türk müşterilerimiz ve farklı ülkelerden katılan sektör mensupları da bu ürünler hakkında bilgi sahibi olsunlar ve fayda sağlayabilsinler istiyorum.

IMG_4380

PARİNİ:”İş ortağımız RESİNLAND firması, Monogliseridler’in Türkiye pazarında doğru tanıtılması konusunda, tecrübeli teknik ekibiyle ciddi yol kat etti. Bu konudaki işbirliğimizi bir üst düzeye taşıyacağız.”

-Türkiye pazarını nasıl görüyorsunuz?Yani ürünlerinizin ihtiyaç, talep durumu oluştu mu?

Manuela PARİNİ:Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, Türkiye’de de en önemli konulardan biri büyüme faktörü olarak antibiyotik kullanımının yasaklanması . Bu yasak olmasa bile, bir çok üretici antibiyotik kullanımından kaçınıyor. Antibiyotik direnci hızla önlem almamız gereken bir konu. Sunumum sırasında antibiyotik direnci konusunda bir çok soru geldi. Bizim ürünlerimiz enterik (bağırsakta çözünen) antibiyotiklerin yerine geçebilecek çok değerli ürünlerdir. Patojenlerle, antibiyotikten çok daha farklı bir etki metodu ile savaştıkları için ürünlere karşı direnç geliştirilmesi de mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla antibiyotiklere karşı çok iyi bir alternatif sunduğumuzu biliyoruz.

-Ürünlerinizin özellikleri konusunda biraz daha bilgi verebilir misiniz? Ürünlerinizi diğer ürünlerden ayıran özellikler nelerdir? Ürünleriniz neden tercih edilmeli?

Manuela PARİNİ:Ürünlerimizde bulunan moleküller anne sütünde de mevcut. Dolayısıyla ürünlerimizin güvenliliğinden eminiz. C1-C12 arası monogliseridlerin çok yenilikçi kompozisyonlarını üretiyoruz.

Canlı hayvan üreticilerine, en çok karşılaştıkları patojenlerle ( E.Coli, Salmonella veya Clostridium gibi) savaşabilmeleri için çok önemli bir araç sunuyoruz.  Tüm hayvan tiplerinin bağırsak florası farklı asidite (pH) gösteriyor. Bizim ürünlerimiz de, ortam pH’sından bağımsız olarak aynı antibakteriyel etkiyi gösteriyor. Dolayısıyla tüm bağırsak florasında aynı etkinlikte aktif. Üreticilere çok çok önemli bir savunma ve koruma aracı sunuyoruz.

IMG_4295

Kongre programı çerçevesinde ”Enfekte edilmiş broyler piliçlerde salmonella ve clostridium perfringens kontrolünde 1-monogliseridlerin etkisi” isimli sunumda bulunan PARİNİ, konusu ile büyük ilgi yarattı.

Bunun dışında,bu ürünlerle birlikte sadece antibakteriyel bir etki ortaya koymuyoruz. Hayvan büyümesiyle ilgili dikkate değer bir performans iyileştirici sağlıyoruz. Örneğin; broyler üreticileri ürünlerimizi kullandıklarında göğüs eti büyümesinde kayda değer bir artış gözlemliyorlar.

Yumurta tavuğunda 40. haftadan sonra oldukça önemli bir katkı sağlıyoruz. 40. hafta çok kritik bir zamandır. Ürünümüz, 40. haftadan sonra hem hayvan sağlığına katkıda bulunuyor hem de yumurta kabuğunun kuvvetini artıracak kalsiyum emilimini destekliyor.

Temelde tekrar etmek gerekirse ürünlerimiz iki koldan fayda gösteriyor. Biri antibakteriyel (iyileştirici ve koruyucu) etki, diğeri ise besleyici etki.

Kanatlı sektörünün en çok karşılaştığı ve sorun yaşadığı alanlarda çözüm getireceğini bildiğimiz ürünler bunlar. Tüm dergi okurlarınıza da, bizimle temasa geçip ürün hakkında bilgi almalarını ve hatta ürün denemeleri yaparak faydalarını kendilerinin gözlemlemelerini tavsiye ediyorum. Sağlık sorunlarında, onların tek yardımcısının antibiyotik olmadığını söylüyorum. SILOHealth ürünleri, yaygın olarak görülen patojenlere (Salmonella, E.Coli, Colestridium), parazitlere ve koksidiyozisle savaşmakta çok büyük yardımcı. Hem önlem olarak hem de hastalık görüldüğünde kullanılabiliyorlar.

IMG_4352-Dünyada hangi ülkelerde pazardasınız? Türkiye ile ilgili gelecek beklentileriniz neler?

Manuela PARİNİ:Bizim ürünlerimiz, aktif olarak Avrupa’da bütün ülkelere satılıyor. Bunlardan İtalya zaten bizim kendi evimiz. Fransa, İspanya, Hollanda, Danimarka, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan’da da ürünlerimiz tercih ediliyor.

Bunun dışında Uzakdoğu’ da Çin, Tayland, Kore, Japonya, Avusturalya, Vietnam ve Filipinler’de satışımız var. ABD de uluslararası bir kimya firmasıyla, ürün dağıtımı konusunda ses getirecek bir çalışmaya başlıyoruz. Güney Amerika’da Brezilya, Peru, Şili ve Meksika ile ticari ilişkilerimiz mevcut ve satışımız var. Ortadoğu’da da ürünlerimizi aktif olarak pazarlıyoruz.

Türkiye’de RESİNLAND firması ile başlattığımız iş ortaklığımız, planladığımız şekilde devam ediyor. Yakın gelecekte Türkiye pazarında da tüm dünyada olduğu gibi, tercih edilen bir marka olacağımıza inanıyoruz.

-Türkiye sizin için büyük gelecek vaadeden bir potansiyel o halde?

Manuela PARİNİ:Türkiye’de özellikle kanatlı endüstrisinin çok geliştiğini görüyoruz ve takip ediyoruz. Buradaki yatırımların daha büyüyeceğini ve gelişeceğini müşterilerimizden duyuyoruz. Türkiye’nin hem yerli tüketimi hem de ihracat rakamları düşünüldüğünde, Türkiye’nin önemi bizim için daha da artıyor. Dolayısıyla, Türkiye’deki iş ortağımız RESİNLAND’in, tecrübeli teknik ekibiyle ürünlerimizi hak ettiği yere getireceğine ve endüstrinin bundan yarar sağlayacağına inanıyorum.

-Anladığımız kadarıyla Türkiye’deki temsilciniz RESİNLAND çok doğru bir tercih olmuş. Bu sayede geliştirilen sektörel bağlantılarınız ve iletişimde olduğunuz kuruluşlar çok iyi. 

Bizde sektör medyası olarak bundan sonraki çalışmalarında RESİNLAND firması ve başarılı pazar zemini hazırlayan değerli yöneticisi Sayın Emre GÜRDAL’a başarılar diliyoruz. Bundan sonrası çok iyi olacaktır diye ümit ediyorum.Türkiye’deki pazar yolunuz açık olsun diyoruz.

Manuela PARİNİ:Ben de size, hem firmam SILOHealth hem de Türkiye temsilcimiz RESİNLAND adına, bize bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

CEVAP VER