OKULLARDA ‘Milyarlık’ süt dağıtımı

0
post_views_covbc

images (1)

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2012’de başlayan Okul Sütü Programı’yla bugüne kadar çocuklara 962 milyon adet 200 mililitre kutu süt dağıtıldığını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Ulusal Süt Konseyi işbirliğiyle yürütülen Okul Sütü Programı’nın amacı; ana sınıfı dahil olmak üzere ilkokul öğrencilerine süt içme alışkanlığı kazandırmak, bu sayede yeterli ve dengeli beslenmelerine katkıda bulunarak sağlıklı büyüme ve gelişmelerini desteklemektir. 7 farklı coğrafi bölgede, sosyo-ekonomik ve kültürel farklılıklardan kaynaklanan yaşam tarzları, bireylerin beslenme alışkanlıklarını da küçük yaşlardan itibaren şekillendirmektedir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Ulusal Süt Konseyi işbirliğiyle yürütülen Okul Sütü Programı’nın amacı; ana sınıfı dahil olmak üzere ilkokul öğrencilerine süt içme alışkanlığı kazandırmak, bu sayede yeterli ve dengeli beslenmelerine katkıda bulunarak sağlıklı büyüme ve gelişmelerini desteklemektir.

7 farklı coğrafi bölgede, sosyo-ekonomik ve kültürel farklılıklardan kaynaklanan yaşam tarzları, bireylerin beslenme alışkanlıklarını da küçük yaşlardan itibaren şekillendirmektedir. Özellikle vitamin ve mineral yetersizliğinden kaynaklanan birçok sağlık sorununun önüne geçilmesinde, “Okul Sütü Programı” önemli bir rol oynamaktadır.

İstikbalimiz olan çocuklarımıza, dolayısıyla geleceğimize en büyük yatırım anlamı taşıyan Okul Sütü Programı’nın uygulanmasının önemi, ülkemizde binlerce çocuğun ailelerinin sosyo-ekonomik durumları nedeniyle hiç süt içemediği göz önünde tutulduğunda daha iyi anlaşılacaktır.

Okul Sütü;

– Özellikle vitamin ve mineral eksikliklerinden kaynaklanan sağlık sorunlarının önüne geçilebilmesini destekler.

– İleriki yaşlarda tüketim alışkanlığı kazandırır.

– Çocuğun sosyalleşmesine katkı sağlar.

– E-Okul programı ile çocuklarımızın hem zihinsel hem de bedensel gelişim düzeylerini ölçme ve izlemeyi sağlayarak, geleceğe dair sağlık politikalarının geliştirilmesine kaynaklık eder.

“Okul Sütü Programı”, Hükümetin gıda ve sağlık politikalarının en önemli ayağını oluşturan “Toplum sağlığının korunması ve iyileştirilmesi” hedeflerine ulaşmakta, kapsamı itibariyle en geniş kitleye erişim sağlayan ilk ve tek uygulamadır.

Ülkemizde toplumun tüm kesimlerinden destek gören “Okul Sütü Programı” ile çocuklarımızın sağlığına verilen katkı, ülkemizin sağlıklı geleceğine de yapılan en büyük yatırımdır.

Okul Sütü’nde 1. Yıl:

2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı ikinci döneminde Türkiye genelindeki 32 bin 500 okulda, 7 milyon 185 bin 21 öğrenciye 136 milyondan fazla kutu süt dağıtıldı.

Okul Sütü’nde 2. Yıl:

2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılının ikinci döneminde, özel öğretim kurumları ve ana sınıfları da kapsama alınarak, yurt genelindeki bütün ilkokullara yaygınlaştırılan programda, 30 bin 752 okulda, 6 milyon 182 bin 368 ana sınıfı ve ilkokul öğrencisine 296 milyondan fazla kutu süt dağıtıldı.

Okul Sütü’nde 3. Yıl:

2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılının ikinci döneminde, Türkiye genelindeki özel eğitim kurumları, ana sınıfları ve yurt genelindeki bütün ilkokullardaki 5 milyon 583 bin 649 öğrenciye haftada üç gün kutu süt dağıtıldı.

Okul Sütü’nde 4. Yıl:

9 Şubat 2015’ten itibaren

Yaklaşık 34 bin okulda,

5 milyon 848 bin 375 öğrenciye,

Haftada 3 gün (Pazartesi, Çarşamba, Cuma) olmak üzere

Güvenilir, sağlıklı ambalajlarda 200 ml, yağlı, sade UHT süt dağıtılacak.

CEVAP VER