MOZAMBİK`TE SÜTLER TÜRK MALI TESİSLERDE İŞLENECEK

0
post_views_covbw

Mozambikli firma günlük 60 bin litre kapasiteli inek sütü işleme ve süt ürünleri imalat hattı için anahtar teslim fiyat teklifi talep ediyor.

Mozambik ekonomisi son yıllarda Sahraaltı Afrika’da en hızlı büyüme gösteren petrol-dışı ekonomidir. Mozambik bürokrasinin bol olduğu ve gümrüklerde gecikmelerin yaşandığı bir ülkedir. Bununla birlikte yatırım ortamı iyileştirilmeye çalışılmakta ve bilhassa büyük yatırımlarda kolaylıklar sağlanmaktadır. Mozambik son yıllarda doğrudan yabancı yatırımların yöneldiği önemli ülkelerden birisidir.

Mozambik, Afrika kıtasında 25. büyük ekonomidir, 2009-2013 döneminde ortalama %7 oranında büyümüştür. Özellikle son dönemlerde bulunan doğal gaz rezervleri ile birlikte ülkenin büyümeye devam edeceği öngörülmekte olup, orta ve uzun vadede ülkenin büyük atılımlar göstereceği tahmin edilmektedir.

Ülke GSYİH’sının %28,7’sini tarım oluşturmaktadır. Özellikle ülkenin verimli kuzey bölgelerinde tarım potansiyeli yüksektir. Önemli tarımsal ürünler şeker, kurutulmuş hindistancevizi, kaju, çay ve tütündür. Kabuklu deniz hayvanları tütünden sonra en fazla ihracatı gerçekleştirilen ikinci tarım/gıda ürünüdür.

Sanayi sektörü ülke GSYİH’sının %24,9’unu oluşturmaktadır. Ülkedeki en büyük yabancı yatırımı olan Mozal alüminyum tesislerinin genişlemesinin (860 milyon dolar tutarında) etkisiyle imalat sektörü büyümektedir. 2013 yılında ülke ihracatının %26’sını alüminyum çubuk ve profiller oluşturmuştur.

Dünya.com

CEVAP VER