Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe Külliyesinde çiftçilerle buluşmasında “Milli Tarım Projesi”nin her türlü takdiri ve desteği hak ettiğini belirtti.

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Cumhurbaşkanımız ile Milli Tarım Buluşması” adlı programa, Kütahya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ahmet Nedim Bayraktar nezaretinde Kütahya merkez ve ilçelerinden 9’u bayan 14 çiftçimiz katıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş’ü makamında ziyaret ederek, ilimizde yetişen yerel ürünler eşliğinde yola çıkan Kütahyalı çiftçilerimiz “Milli Tarım Projesi” toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara’da bir araya gelecek olmanın heyecan ve mutluluğunu yaşadılar.

Milli Tarım Projesi ile üretimi planlamayı, kaynakları verimli kullanmayı ve çiftçinin hakkını almasını sağlamayı amaçladıklarını belirterek açılış konuşmasını yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Türkiye toprakları 79 milyonun. Bir karış boş arazi bırakmayacağız, ekeceğiz” dedi. Bakan Çelik, mazotun yüzde 50’sinin devlet tarafından karşılanmasına da 2017’de başlanacağı müjdesini verdi.

Hazırlanan proje ile 941 havzada hangi ürünlerin destekleneceğinin belirlendiğini belirten Başbakan Binali Yıldırım, “Havzaya göre ekimlerin yapılması, ürünlerin belirlenmesi tarım sektöründe köklü bir değişikliğe işaret ediyor. Biz buna kısaca diyoruz ki kafana göre değil, havzana göre ek. Bugün çiftçinin elinde bir rehber var, nerelere hangi ürünleri ekersek, orada destek, teşvik alacağız, bunların hepsi belirlendi. Çiftçilerimizin onca alın teri, el emeği boşa gitmeyecek, kaynak israfı da son bulacak” diye konuştu.

Toprağa sırtını dönen insan en büyük ihaneti kendisine yapmış olur; çünkü Rabbim bizlere topraktan yaratıldığımızı ve yine toprağa döneceğimizi haber veriyor diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Havza Bazlı Üretimi Destekleme ve Hayvancılıkta Yerli Üretimi Destekleme adıyla iki başlık altında hayata geçirilmekte olan bu projeye hep birlikte sahip çıkmalıyız dedi.

Tohumun toprağa düşmeden can bulmadığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toprağa düşen tohumdan kaliteli ürün için gübresinden suyuna kadar tüm ihtiyaçlarını karşılamak gerektiğini vurguladı. Çiftçilik ve çobanlığın Peygamber mesleği olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Peygamber mesleği olan çiftçi ve çobanlığı teknolojinin tüm imkânları ve teşviklerle en iyi duruma getirmek zorundayız. Bugün tarımsal hasılada Avrupa’da bir numara olmamız, gerçek potansiyelimizi kullanabildiğimiz anlamına gelmiyor. Bölgesini ve hatta tüm dünyayı doyuruyor olması gereken Türkiye’nin gıda ve et ithalatı yapıyor olması ortada bir sorun olduğunun ifadesidir. İnşallah, Milli Tarım Projesi ile bu sorunların çözümü konusunda önemli bir adım atmış oluruz” dedi.

İlimizi temsilen Milli Tarım Projesi toplantısına katılan çiftçilerimiz kendilerini şanslı hissettiklerini dile getirerek, bu fırsatı ve imkânı tanıyan başta İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ender Muhammed Gümüş olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ettiler. İl Müdürü Gümüş; Milli Tarım Projesi kapsamında Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Bakanlığımızın direktifleri doğrultusunda çalışmalara aralıksız devam edeceklerini belirterek, her zaman çiftçinin üreticinin yanında olacaklarını ifade etti.

20161114_1214402

CEVAP VER