DSC_0456 (2) DSC_0370 (1) DSC_0374 DSC_0408 (2)

 

-GÜVENİLİR GIDA ÜRETİMİNDE YENİLİKÇİ BİR UYGULAMA: ELEKTRONİK KİMLİKLENDİRME

-KOYUN VE KEÇİLERDE ELEKTRONİK KİMLİKLENDİRME SAĞLIKLI GIDA ZİNCİRİNİN İLK HALKASINI OLUŞTURUYOR…

-KOYUN VE KEÇİLERDE ELEKTRONİK KİMLİKLENDİRME BAŞARI İLE DEVAM EDİYOR…

 Devir teknoloji devri. Dijital içerik ve dijital altyapı hayatın her alanını sarıyor. Güvenilir gıdaya erişimde de çağdaş teknolojiler elektronik küpeleme uygulaması ile yurdun en ücra köşesindeki ağıla kadar ulaşıyor.

 Elektronik kimliklendirmeden güvenilir gıdaya…

Kuzu ve oğlaklarda elektronik kimliklendirme uygulaması ile sağlıklı hayvan üretimi ve tüketiminde önemli bir adım atılıyor. Güvenilir gıda zincirinin ilk ve en önemli halkası bu sayede kurulmuş oluyor. Elektronik kimliklendirme ile hayvan hareketlerinin ve hastalıklarının takibi kolaylaşıyor, sağlıklı hayvan üretiminde yenilikçi sistemler hayata geçiyor. Uygulama, sahada veteriner hekim, teknisyen ve teknikerler ile yetiştiricilere büyük kolaylıklar getiriyor. Elektronik kimliklendirmenin nihai hedefi ise tükeciye sağlıklı et ve et ürünlerinin ulaştırılması.

Küpelemede ilk adımlar…

15 Nisan 2016 tarihinde Erzurum’da yapılan açılış töreni ile resmi olarak başlayan elektronik kimliklendirme kampanyası, yurt genelinde tüm hızıyla sürüyor.

Proje ekibinin yaz boyunca gerçekleştirdiği saha ziyaretleri ile uygulamanın başarısı, veteriner hekim, teknisyen ve teknikerler ile yetiştiricilerin karşılaştığı sorunlar tespit edildi. Hedef gruplar ile yapılan anketler ışığında doğrudan uygulayıcıya yönelik bilgilendirici materyaller üretildi.

Sahadan güzel haberler var…

Türkiyenin yedi farklı bölgesinden projenin daha sağlıklı ilerlemesi için saha ziyaretleri ile veriler toplandı. Sivas, Trabzon, Afyonkarahisar, Balıkesir, Iğdır, Adıyaman, Antalya, Malatya, Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ’da projenin ilerleyişi ile ilgili anketler yapıldı, veteriner hekim, teknisyen ve teknikerler ile yetiştiricilere ulaşmada hangi bilgi ve iletişim kanallarının etkili olduğu belirlendi. Projenin hedef gruplar üzerindeki olumlu etkisi ölçüldü.

Küpelemenin başlamasından itibaren yetiştiriciler projenin facebook sayfasına büyük ilgi gösteriyor, yerel gazetelerde ve çeşitli kurumların internet sayfalarında çıkan haberleri proje ekibi ile paylaşıyor.

Görsel küpelemeden elektronik küpelemeye geçiş…             

Düzenli küpeleme çalışmaları, ülkemizde 2010’dan beri yürütülmekle birlikte bu yıl ilk defa kuzu ve oğlaklarda elektronik küpeleme yapılıyor.

AB destekli “Koyun ve Keçilerin Elektronik Olarak Kimliklendirilmesi ve Kaydı Projesi” hayvan hastalıklarının kontrol altına alınmasını ve güvenilir gıda tüketimini amaçlıyor. Proje, T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından hazırlandı. Bu kapsamda koyun ve keçilerin elektronik olarak kimliklendirilmesi, kayıt altına alınması ve hareketlerinin izlenmesi planlanıyor.

dsc_0456-2

Proje; Elektronik Küpe Tedariği, El Terminali Tedariği ve Eğitim-Bilgilendirme-Bilinçlendirme çalışmalarından oluşuyor.

Elektronik kimliklendirme, veteriner hekimlere, tekniker ve teknisyenlere uygulama kolaylığı ve zamandan tasarruf sağlarken, yetiştiriciler için hayvan takibini kolaylaştırır. Sağlıklı gıda tüketim zincirinin son halkasındaki tüketicinin ise güvenli ete kolayca ulaşması yolunda önemli bir adımdır.

“Küpe elektronik, uygulama pratik…”

 

 

haber_bülteni-354x500
Proje ile ilgili basın bülteni: Elektronik küpeleme, küçükbaş hayvan hareketlerinin ve hastalıklarının takibi konusunda kolaylık sağlayarak son aşamada sağlıklı et tüketimini hedefliyor..

CEVAP VER