Giresun’da ‘Lider Çocuk Tarım Kampı’ Düzenlendi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının talimatları ile ülke genelinde yürütülen Lider Çocuk Tarım Kampı,  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce, Giresun Namık Kemal İlkokulu 4. Sınıf öğrencilerinden 27 öğrenci ve 1 öğretmenin katılımıyla 3 gün süreyle gerçekleştirildi.

tk13

İlkokul çağındaki çocuklarda tarımsal farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen Lider Tarım Çocuk Kampında; Milli Tarım Projesi, güvenilir gıda üretimi, doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilmesi ile bitki ve hayvan yetiştiriciliği alanlarında konu uzmanları tarafından bilgiler verildi.

tk10

Kampın ilk gününde çocuklar,  İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünü ziyaret ederek, yürütülen çalışmalar hakkında teorik bilgiler aldılar ve öğleden sonra müze gezildi. İkinci gün Tirebolu Orman Fidanlığına gidilerek, fidan dikimi yapılmıştır.

Kampın üçüncü gününde ise 2017 yılının Birleşmiş Milletler tarafından “Kalkınma İçin Sürdürülebilir Turizm Uluslararası Yılı” olarak ilan edilmesi sebebiyle kamp uygulamasına katılan öğrencilere kırsal turizmin (eko tarım turizmi, çiftlik turizmi ve köy turizmini kapsayan) önemi konusunda bilgi vermek ve farkındalık oluşturmak için etkinlikler gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda; Kültür ve Turizm Müdürlüğünce görevlendirilen rehber eşliğinde Dereli Kuzalan Şelalesi ve Kulakkaya Yaylasına bir gezi düzenlenmiştir. Ayrıca yapılan kompozisyon yarışmasında birinci olan öğrencinin kompozisyonu Bakanlığa gönderilecektir.

tk7

Kampa katılan öğrencilere katılım belgelerinin verilmesiyle kamp sona erdi. Lider çocuklar, unutamayacakları güzel anılar ve kazandıkları yeni bilgilerle okullarına döndüler.

çocuk.tarim.kampi.giresun

Giresun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

CEVAP VER