Şap Aşılama Kampanyası Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından ülke genelinde uygulamaya konulan “Bölgesel Risklerin Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrol ve Eradikasyon Projesi” kapsamında; Giresun merkez ve 15 ilçesinde 2 Ocak tarihinde başlayan ‘İlkbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası’ tüm hızıyla devam ediyor.

           şap aşı. kamp.2017

Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’den yapılan açıklamalarda şöyle denildi:

”Şap hastalığı bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan çok bulaşıcı viral bir hastalıktır. Ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık; et veriminde %30-45, süt veriminde %15-35 arasında verim kayıplarına neden olur. Özellikle genç hayvanlar hastalığa karşı son derece hassas olup, ölümlere yol açabilir. Hastalıktan korunmanın yolu, 2 aylık yaşın üzerindeki tüm hayvanların altı ay aralıkla yılda iki kez aşılanmasıdır. Aşılama bilgileri elektronik veri tabanına kaydedilmekte ve güncelleme işlemleri de yapılmaktadır.

asilama.giresun1

Üreticilerimizin kampanya döneminde hayvanlarına aşı yaptırmaları 5996 sayılı kanun gereğince mecburi olup, aksi takdirde cezalı duruma düşeceklerdir. Daha ayrıntılı bilgi almak isteyen hayvan sahiplerinin  İl Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğüne ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmektedir.İlgililere önemle duyurulur.   ”  

 

 

CEVAP VER