Öğrencilere haftada 3 gün süt, 2 gün kuru üzüm..

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Bu yıl yaklaşık 30 binin üstündeki okulda 6 milyon öğrencimize 270 milyonun üzerinde içme sütü dağıtılacak. Pazartesi, çarşamba ve cuma süt, salı ve perşembe ise üzüm dağıtımı yapılacak” dedi.

Öğrencilere haftada 3 gün süt, 2 gün kuru üzüm
 235178-317

Okul kantinlerinde satılan ürünlerin listesinin Sağlık Bakanlığından alındığını ancak mevcut kantinlerde satılan bazı ürünler konusunda itirazların alındığını anlatan Yılmaz, “Bundan sonra Sağlık Bakanlığımız ile gözden geçireceğiz ve Sağlık Bakanlığımız bize neyi uygun görürse kantinlerimizde onu satmaya devam edeceğiz. Süt içme alışkanlığının bugünden kazandırılması lazım. Bizim çocukluğumuzda da 1960’lı yıllarda bize de okul sütü dağıtılırdı. O sütün de Amerika’dan geldiği söylenirdi. Türkiye yardım alan ülke olmaktan çıktı. Artık Türkiye yardım ediyor, kendi evlatlarını da başka ülkenin yardımını değil, kendi üreticimizin üretmiş olduğu sütleri dağıtıyoruz, üzümleri dağıtıyoruz. Türkiye’nin bugünü dünden daha iyi, yarını da bugünden daha iyi olacaktır. Bu yıl yaklaşık 30 binin üstündeki okulda 6 milyon öğrencimize 270 milyonun üzerinde içme sütü dağıtılacaktır” dedi.

“Bu yıl 58 bin ton süt dağıtılacak”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bu yıl Okul Sütü Programı kapsamında 58 bin ton süt dağıtılacağını belirterek bugüne kadar 305 bin ton süt dağıtımı gerçekleştirildiğini söyledi.

Okul Sütü Programı’nın 6’ncı yılı nedeniyle düzenlenen törenin açılışında konuşan Çelik, çocukların geleceğe sağlıklı hazırlanmaları için çaba gösterdiklerini dile getirerek, bu programın da söz konusu amaca hizmet ettiğini söyledi.

Sütün başta çocukluk çağı olmak üzere her yaşta tüketiminin alışkanlık haline getirilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Çelik, yarım litre sütün günlük ihtiyaç duyulan kalsiyumun yüzde 70’ini, fosforun yüzde 60’ını, iyotun yüzde 25’ini, B2 ve B12 vitaminlerinin yüzde 77’sini karşılayabildiğini belirtti

Bakan Çelik, Türkiye’de 19 milyon ton süt üretildiğinin altını çizerek üretimde sorun olmadığını ancak sütün yeterince tüketilmediğini söyledi.

AB ülkelerinde yılda ortalama kişi başı 80-100 litre süt tüketilirken Türkiye’de bu rakamın 25 litre olduğunu belirten Çelik, arada çok büyük fark bulunduğunu, bu açığı kapatmak, çocukluk yaşında süt tüketim alışkanlığının kazandırılması için söz konusu programı düzenlediklerini dile getirdi. Çelik, “Bu yıl Okul Sütü Programı kapsamında 58 bin ton süt dağıtacağız. Bugüne kadar 305 bin ton süt dağıtıldı. Bu güzel bir uygulama ama yeterli olmadığını düşünüyoruz” dedi.

Gazlı, şekerli içeceklerden kaçınılması konusunda çocuklara uyarılarda bulunan Çelik, “Program kapsamında 34 bin okulda 6 milyon öğrencimize bu dağıtım gerçekleşecek” diye konuştu.

Okulların açık olduğu her dönemde süt dağıtılmalı     

Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı, programı, hem süt tüketimi alışkanlığının geliştirilmesi hem de sektöre olan katkısı nedeniyle çok önemsediklerini belirterek okul sütlerinin market raflarında satılan sütlerden hiçbir farkının olmadığını belirtti.

Çallı, okul sütü dağıtımının tek yarıyılda gerçekleştirildiğine dikkati çekerek, bunun okulların açık olduğu her döneme yayılması gerektiğini vurguladı.

Açılış konuşmalarının ardından Çelik, Akdağ ve Yılmaz ilköğretim öğrencilerine süt dağıttı.  235178-317

Bu sene 290 milyon kutu süt dağıtılacak     

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nca ortak yürütülen 2011-2012 eğitim öğretim yılından itibaren ülke genelinde uygulanan Okul Sütü Programı ile ana sınıfı ve ilkokul çağındaki öğrencilere süt içme alışkanlığını kazandırmak, yeterli ve dengeli beslenmelerine katkıda bulunarak sağlıklı büyüme ve gelişmelerini sağlamak amaçlanıyor.

Program kapsamında, yaklaşık 34 bin okulda, 6 milyon öğrenciye haftada 3 gün süreyle 200 mililitrelik toplam 290 milyon kutu yağlı sade UHT içme sütü dağıtılacak. Böylelikle 2016-2017 eğitim öğretim yılı programının tamamlanmasıyla öğrencilere 6 uygulama yılında toplam 1 milyar 522 milyon kutu süt dağıtılmış olacak.

İHA – AA

 fft99_mf6591220

CEVAP VER