BİNGÖL (AA) – Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliği, kent balının markalaşması ve kalitesinin artırılması amacıyla toplantı düzenlendi.

Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanlığı ve Bingöl Üniversitesi işbirliğiyle hazırlanan “Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamında il balının kalitesi ve markalaşması konusu düzenlenen toplantıyla ele alındı.

Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, Belediye Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, arıcılar birliğinin başlattığı çalışmaları önemsediklerini söyledi.

Balla ilgili esas sorunun her yerde üretilmesi olduğunu ifade eden Köşger, Bingöl balının kendine has özeliliğinin ortaya çıkarılması gerektiğini belirtti.

Köşger, yapılan bu çalışmalarla Bingöl balının diğer illerin ballarından farkını ortaya çıkarmak istediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Balda kaliteyi, niteliği düşürmeden miktarını artırmalıyız. Yapılan arıcılık faaliyetinin sonucunda ulaşmak istediğimiz, var olan kaliteyi muhafaza etmekle birlikte kaliteyi attırmak. Bingöl balının diğer illerin ballarından bir farkı varsa bunu ortaya çıkarmak istiyoruz. Bu farkı Türkiye kamuoyunun bilmesini sağlamak için faaliyetler yürütmemiz lazım ve bu farkı uzun dönemli muhafaza edecek şekilde miktarı arttırmamız lazım.”

Bingöl’deki bitki yapısının, florasının incelenmesi gerektiğini de dile getiren Köşger, ildeki arının bal aldığı çiçek potansiyelinin özelliklerini ortaya çıkarmaları gerektiğini ifade etti.

Köşger, Bingöl Üniversitesi’nde balı molekül düzeyinde inceleyip menşeini ortaya çıkarabilecek kapasitede bir laboratuvar olduğuna işaret ederek, arıcılıkta bu laboratuvardan etkin olarak yararlanılması gerektiğini belirtti.

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ise Bingöl balının markalaşması ve kalitesinin ortaya çıkarılması amacıyla akademik anlamda üzerlerine düşen her şeyi yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Toplantıda daha sonra bal üreticileri markalaşma ve kalite konusundaki fikirlerini paylaştı.

Toplantıya, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Yıldırım, Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer de katıldı.

CEVAP VER