Berdan ETEM: ”SETEM Makine Olarak Yeni Nesil Bir Yumurta Paketleme Makinesi Ortaya Çıkardık. ”

0
post_views_covan

%   100 yerli bir sistem. Ar-ge si tamamen kendi bünyemizde yapıldı. Bu proje şu anda icat statüsünde.
Berdan ETEM: ”SETEM Makine Olarak

Yeni Nesil Bir Yumurta Paketleme

Makinesi Ortaya Çıkardık. ”

1e5cfb89e366b25bbd4ac5be37450cd6TaDULk.pdf-thumb

“Bu sistem tamamen soğuk bir sistem. Yani hiçbir şekilde biz ürünü mevcut sıcaklığının dışında bir sıcaklıkla  paketlemiyoruz. Paketlendikten sonra da üzerine kullandığımız şeffaf pet kapak ,  şeffhava almasını sağlıyor.  Ürünün hava almasını da  sağladığı için zaten ürünü bozacak ekstra bir şey olmuyor”.

Biz Baranyum bünyesindeyiz. Ana firma Baranyum diğer firmalar Baranyum’un içinde yer alıyor.. Setem isminin kendisi de ayrı bir marka olarak, register’ı alındı.

Biz işin hem makine, hem de yumurtacı kısmındayız.Bu da makinemizin sektörel ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilmesi noktasında bize önemli bir avantaj sağlıyor.Yumurtayı çok iyi tanıyoruz ne yapılmasını gerektiğini iyi biliyoruz. En önemli nokta, ürünün  şeffaf ambalajında görülebilmesi.Bu nihai müşterinin çok ilgisini çekiyor. Bizim çalışmamız  farklı bir sistem olduğu için, tüketiciye farklı bir görsellik sağlıyor ve müşteri ürüne almak için yanaşıyor. Yani tüketici ambalajdaki ürünün içini  gördüğü ürüne güven duyuyor.

IMG_9303

Bu ay ki konuk ekipman firması yetkilimiz  BARANYUM  Genel Müdürü Sayın Berdan ETEM. Sayın ETEM ile yaptığımız söyleşide BARANYUM yumurta firması bünyesinde olup 2011 yılında başlatılan ve titizlikle yürütülen arge çalışmalarının neticesinde ambalajlamada soğuk kenetleme teknolojisi geliştiren  BARANYUM  firmasının SETEM Makinesi hakkındaki çalışmalarını konuştuk

 

Animal:Öncelikle sektöre girişiniz nasıl oldu, biraz bahseder misiniz..?

Berdan ETEM: Bir aile şirketiyiz. Baranyum, köklü geçmişi, vizyonu ve misyonu ile sektörün önde gelen firmalarından biridir. Faaliyet alanında her zaman yeniliklerin öncüsü oldu.

1979 yılında Saim ETEM tarafından Elazığ’da Ayşehan Tavukçuluk adıyla yumurta üretim tesisi kurulmuş ve sektörde faaliyetlere başlanmıştır.

Animal: Sahaya ne şekilde hizmet veriyorsunuz? Özellikle hedeflediğiniz bir kesim var

mı?

Berdan ETEM :Baranyum olarak farklı dönemlerde BİM, Migros, Carrefour, Metro, Gima vb. ulusal firmalara yumurta tedariği sağlanmış, 2009 yılında Ambalaj ve makine sektöründe de faaliyet gösterilmeye başlanılmıştır.Şu anda ağırlıklı olarak PET-PVC (15’li, 10’lu, 6’li olarak) yumurta viyolü üretimi ve satışı  yapılmaktadır. Gıda sektöründeki faaliyetlerimize devam ederken, tecrübelerimiz doğrultusunda ısı ile vakumlama (shrinkleme) yöntemiyle yapılan ambalajlamanın getirdiği problemleri gördük ve buna bir çözüm üretme arayışı içerisine girdik.

Yaklaşık 2-2,5 senedir yumurta paketleme konusu ile ilgili yaptığımız ”arge”ler ile alakalı, eski sistemin özellikle yumurtaya verdiği zararın; bütün sektörün aslında başını ağrıtan bir problem olduğunu gördük.

Çünkü özellikle yaz döneminde ürünler bozuluyor. Çok taze ürün kullansan bile ısısal bir işleme tabi tutuyorsun ve ürünü yaklaşık 200 dereceden geçiriyorsun.. Klasik sisteminde o da yetmiyor, çıkan ürünü bir de strece sarıyorsun, yumurta hiç hava alamıyor. Yumurta zaten organik bir yapı. Doğumundan sonra da aslında organizma yaşamaya devam ediyor. Yani yumurta hava alması gereken bir ürün. Hava aldıkça tazelik kriterini daha uzun saklayabilen bir ürün.

Bu anlayışla 2011 yılında başlanılan ve titizlikle yürütülen AR-GE çalışmalarının neticesinde ambalajlamada soğuk kenetleme teknolojisi geliştirilmiş ve SETEM Yumurta Paketleme Makinesi korumaya alınan bir proje olarak yumurta paketleme alanında piyasaya yepyeni bir boyut kazandırmıştır.

Bugün firmamız GIDA,AMBALAJ ve MAKİNE sektörlerinde kendine ait 1500 metre karelik kapalı alanda geniş bir servis ağı, deneyimli personeli ve 12 araçlık dağıtım filosu ve geniş ürün yelpazesi ile faaliyetlerine devam etmekredir.

Animal:Bu sistem kullanıcıya ne sağlıyor?

Berdan ETEM: Ambalaj ürünü en iyi şekilde koruyan, raf ömrünü maksimum seviyeye taşıyan, bozulmasını ve hasar görmesini engelleyen, ürünün nakliyesini, depolanmasını ve teşhir edilmesini kolaylaştıran ve sonunda da tüketicinin ürünü tercih etme sürecinde de önemli rol oynayan bir araçtır.

Mevcut sistemlerde paketleme esnasında yumurta streç ile çevrelenmek suretiyle yaklaşık 250-270 derecelik ısı tünelinden geçer. Bu da yumurtayı ısıya ve ısı dalgalanmalarına maruz bırakır ve streç ile sarıldığından hava sirkülasyonu da engellenir. Tabii ki yumurta burada tazeliğini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalır.

İşte biz burada, önce sağlık dedik ve paketleme sistemini değiştirdik. Artık yumurtalarımızı sıcakla temas ettirmeden soğuk kenetleme teknolojisini kullanarak tüm şeffaflığıyla paketliyoruz. Bizim sistemimiz ürünü ısısal (shrinkleme) bir işleme tabi tutmadan paketlenmesini sağlayan bir teknoloji. SETEM’in çalışma sistemi; yumurtanın koyulduğu viyol ile üzerine konulan kendine has PET şeffaf kapağın alt viyol ile birleştirilmesi şeklindedir. Bu yöntem ile ürün doğal haliyle paketlenmiş olur. Üst kapağın özelliği sayesinde ürün paketlendikten sonra dahi hava almaya devam eder. Bu özelliklerinden dolayı, SETEM ile paketlenen ürün daha taze kalır ve raf ömrü uzun olur.

Animal: Pazara vermeye başladık mı? Müşterileriniz bu  ürünü neden tercih ediyor?

Berdan ETEM: Şu anda şöyle söyleyeyim yaklaşık 15-16 firma aktif şekilde kullanıyor. Bunun dışında halihazırda sevkiyatları yapılacak bir 5-6 makinemiz daha var.

Müşterilerin bu ürünü tercih etme sebebine gelince; bu teknoloji ile yumurtanın kendine has paketleme sistemi sayesinde yüksek ısı ve ısı dalganmalarına maruz kalmaz, özel kapağı sayesinde paketlenme sonrasında da hava almaya devam eder. Ürünün bir diğer özelliği  çevre dostudur. Yani klasik paketleme sistemlerinde kullanılan malzemeler geri dönüşü olmayan ürünler olduğu için çevresel kirlilik oluşturur. Isı kullanımından dolayı elektrik kullanımı fazladır.Ayrıca paketleme işlemi esnasında kullanılan malzemenin ısı ile temas etmesi sonucu açığa çıkan gaz da sağlığa son derece zararlıdır.

SETEM Soğuk Kenetleme teknolojisi ise klasik sistemdeki gibi çevresel kirliliğe sebep olmaz, kullanılan şeffaf (PET) kapak %100 geri dönüşümlüdür.

Animal: Rekabette maliyeti çok fazla etkilemiyor yani?

Berdan ETEM : Rekabette  firmanın maliyetlerini çok yoğun şekilde aşağıya çekiyor. Zaten shrink, pof kullanmıyorsunuz. Bununla ilgili bir maliyetiniz olmuyor. Elektrik %90, dış koli, bant, nakliye,işçilik,  depolama bunlarda %40’a varan bir tasarruf sağlıyor. Bunlar çok büyük oranlar. Yani neticede milyonlarca yumurta bir yerden bir yere sürekli sevk halinde ve bunu kullanırken yoğun bir dış koli kullanımı var, yoğun bir nakliye ve mazot gideri var. Hatta birçok firma bu ürünü ihracat için düşünüyor.

Çünkü Türkiye’nin çalıştığı bu bölgeler nereler? Sıcak bölgeler.Irak’tı, Katar’dı, Dubai’ydi. Hem ekstra bir maliyet bindirmiyor ne dış koli, ne nakliye, dökme yumurta kadar yer kapladığı için, maliyet dökme gönderdiğiniz zamanki maliyet ama paketli.

Ve paket sistemi olarak hava alan bir sistem olduğu için o bölgede de çok daha rahat hareket ediyor ve tazeliğini de koruyor. Buradan klasik sistemle gönderseniz ürün bir haftada anca gidiyor, yolda perişan oluyor.

Bir iki firma bizim ürünlerimizle gönderdi, müşterileri memnun kaldı. Dubai’ye gitti 1 hafta önce yaklaşık 3.000-4.000 paket kadar. Talepler de art arda artarak geliyor..

Animal: Dünyada esinlendiği bir model var mı, yoksa %100 tamamen yerli mi?

Berdan ETEM:  %100 yerli bir sistem. Ar-ge si tamamen kendi bünyemizde yapıldı. Bu proje şu anda icat statüsünde. Yani pet raporları, patent raporları, ön incelemeleri geçtik, şu anda son noktadayız.

Neticelenecek, belli bir süreçtir çünkü bu. Yurt dışından da taleplerimiz var. Yaptığımız makine komple bir sistem. Kapak koymasından tutun da etiketine, üzerine son kullanma tarihini koymasına, yumurta kodlamasına kadar bunların hepsini otomatik yapıyor.. Aynı zamanda şöyle de bir özelliği var 30’lu olan bir ürünü iş gücü gerektirmeden 15’li haline getiriyor.

Yani siz makinenin başından 30’lu şekilde ürünü gönderiyorsunuz. İster tasniften gönderin, ister manuel gönderin onu 15’li haline getiriyor.

Animal: Makinenin başında sadece bir kişi mi var?

Berdan ETEM : Bir kişi. Eğer siz bunu tasnif makinesine bağlarsanız bunun başında çalışan kişi sayısı bir kişidir. Sadece toplayıcı. Bazı firmalar çok hızlı çalışıyorlar, toplamada 2-3 kişi tutmak zorunda kalıyor. Ürünü hem karşılayacak kişi hem de bu ürünü box’a koyacak kişi.

Bizim bunla alakalı çalışmamızda toplayıcı ünitemiz var. Makine kendi kendine ürünü topluyor ve belli bir tablo üzerinde firmanın isteğine göre 100’erli 200’erli şekilde dizim yapıyor. Bu da bir adamınız hem box’ını hazırlayıp bu ürünleri içine koyuyor, hem de bir yerden bir yere taşınmasını yaparken makine bunu kendi kendine topluyor.

Animal: Satış sonrası teknik desteğimiz var mı?

Berdan ETEM: O konuda hızlı bir firmayız. Ve makinemizin bu hususla alakalı özelliklerinden biri ;biz makinemizi uzaktan takip edebiliyoruz. Bir sıkıntı halinde çok hızlı müdahale edebiliyoruz. Genelde 2 gün verilir şehir dışına servise ama biz bir günde müdahale edebiliyoruz.

makinaslide011

Animal: Ürünün değişik modelleri var mı?

Berdan ETEM: Evet, müşterinin ihtiyaçlarına göre en küçük modelimiz yaklaşık 1,5 metrekare kadar yer kaplıyor… Üst modellere gidersek ünite ünitedir. En temel modeli alıp bunu daha sonra ihtiyaç durumuna göre yükseltebilirsiniz. Mesela bir kapak koyma robotu isteyebilirsiniz  bir sene sonra, isterseniz o zaman bunu gelin takın; derseniz takabiliyoruz.

Animal: Firmanız bu ürünü SETEM makine olarak mı Baranyum olarak mı piyasaya tanıtacak?

Berdan ETEM: Biz Baranyum bünyesindeyiz. Ana firma Baranyum diğer firmalar Baranyum’un içinde yer alıyor.. Setem isminin kendisi de   register olarak alındı.

Firma olarak fuarda da biz satışlarımızı Baranyum olarak yapacağız. Yani Baranyum ve Setem olarak fuarda yer alacağız. Hazirandan sonra artık Setem olarak yolumuza devam edeceğiz.

Animal: Yumurta toptancılığında ne durumdasınız?

Berdan ETEM: Biz çalışma sahası olarak yumurtada Anadolu Yakası’na çalışıyoruz. Belli bir tanınmış marka değerimiz var. Bu yakada özellikle, gurup marketlerle çalışıyoruz. Ulusal sayısı sınırlı şu anda. Daha yerel İstanbul şubeleriyle çalışıyoruz. Firmamızın ambalaj  grubu da var bu arada. Kap-kapak grubu, bunların üretimi bunlarla da alakalı bir grubumuz var. Yani yumurtanın paketleme noktasında birçok grubuyla ilgileniyoruz.  Üretim ile alakalı da yine yeni projelerimiz var.

Animal: Paketlerken bir şeyle tutturuyor musunuz ürünü?

Berdan ETEM: Paketleme işleminde ek bir birleştrici ürün kullanılmıyor.Makinenin özelliği bu, üst kapakla alt viyolü birbirine geçirmesi. Biz kenetleme sistemi diyoruz buna. Birbirine tutturuyor. Bu zaten ürünün ayrıcalığı…

 

CEVAP VER