Bakanı Sn. Faruk Çelik’in talimatıyla et fiyatlarını kontrol altında

0
post_views_covax

Bakanın talimatıyla ESK harekete geçti

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sn. Faruk Çelik’in talimatıyla et fiyatlarını kontrol atlına alma maksadıyla ESK harekete geçti.

Bakanın talimatıyla ESK harekete geçti

Et fiyatlarındaki yükselişi dizginlemek maksadıyla ESK harekete geçti. Et ve Süt Kurumu , Canlı besilik hayvan ithalatı yapabilmek için üreticilerden talep toplama işlemlerine başladı. Üreticiler, Et ve Süt Kurumu’na talep formlarını iletecek. Her bir işletmenin en az 60 başlık talepte bulunması gerektiği bildirildi. Et ve Süt Kurumu yetkililerinin yurtdışına gittiği, hayvan seçimi için incelemelere başladığı öğrenildi. Kısa zaman önce Bakanlar Kurulu kararıyla, Et ve Süt Kurumu’na 400 bin baş besi ve damızlık ithalatı yapabilmek için yetki verildiği öğrenilirken, ESK kırmızı et fiyatlarındaki ani yükselişin önüne geçmek için piyasayı regüle edecek.

Bakanlar Kurulu Kararına göre, Et ve Süt Kurumu’nun çeşitli şehirlerdeki kombina müdürlüklerine talep formu vasıtasıyla başvurular mümkün kılınacak. Besicilerin en az 60 baş talepte bulunabileceği öğrenildi. Daha az talepte bulunan besicilerin talepleri kabul görmeyecek.

CEVAP VER