Bakan Yardımcısı Arzu, Ulusal Mısır Kongresi’ne katıldı

0
post_views_covam

Bakan Yardımcısı Arzu, Ulusal Mısır Kongresi’ne katıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu Ulusal Hububat Konseyi, Adana Ticaret Borsası, Nişasta ve Glikoz Üreticileri Derneği, Anadolu Nişasta ve Glikoz Sanayicileri Derneği birlikteliğiyle düzenlenen Ulusal Mısır Kongresi’ne katıldı.

 

Adana’da gerçekleştiren toplantıya katılan Bakan Yardımcısı Arzu,  Türkiye’de mısır üretiminin 2.2 milyon tondan 6 milyon tona, tarımsal gayri safi milli hasılanın da 23 milyar dolardan 63 milyar dolara geldiğini söyledi. Arzu, tarımda ARGE bütçesini 3 kat arttırmalarına rağmen bu bütçeden faydalanacak yeterli araştırma çıkmadığını kaydetti.

Bakan Yardımcısı Arzu dünyada ekonomik kriz varken Türkiye’nin çok iyi mesafeler kat ettiğini anlattı. Türkiye’nin 2.2 milyon ton mısırdan bugün 6 milyon ton mısır üretir hale geldiğini, 23 milyar dolar tarımsal gayri safi milli hasıladan bu gün 63 milyar dolar tarımsal gayri safi milli hasılaya geldiğini kaydeden Bakan Yardımcısı Arzu, şöyle devam etti;

“Türkiye 75 milyon nüfus üzerine 35 milyon turisti besledikten sonra 18 milyar dolar tarımsal ihracata geldi. Hangi şartlarda geldi? Darbe sıkıntısıyla, kapatma tehdidiyle, uluslararası komplolarla ve dünyadaki ekonomik krizle en son da paralel darbeyle, Ortadoğu‘daki siyasal darbe ve krizle, Afrika‘daki krizle Türkiye 230 milyar dolar gayri safi milli hasıladan 860 milyar dolar gayrı safi milli hasılaya geldi. 36 milyar dolar ihracattan 160 milyar dolar ihracata geldi. Ama bu ulusal ve uluslararası bazı işbirlikçilerin işine gelmedi. Türkiye’yi her gün sıkıntılara sokmak istediler. Ama hükümetimiz çok dirayetli bir şekilde Türkiye’nin çözüm süreci içerisinde birlik beraberlik, kardeşlik içerisinde Türkiye artık 2050 ufkunu çiziyor. Türkiye artık günlük yaşamıyor, günlük borç almıyor. Türkiye artık borç veren bir ülke haline geldi. 2023 hedefimiz 2 trilyon dolar gayri safi milli hasıla, 500 milyar dolar ihracat, tarımda 150 milyar dolar üretim ve 40 milyar dolar ihracat. Bunlar Türkiye’nin hedefleri. Bunları yapabilir miyiz? Yaparız. Üreticisiyle, sanayicisiyle, ihracatçısıyla sizlerle birlikte nasıl 230 milyar dolar milli safi hasıladan 860 milyar dolara geldiysek, 36 milyar dolar ihracattan 160 milyar dolara geldiysek, birlik beraberlik içerisinde bu hedefleri yakalarız.”

“ARGE’ye ayırdığımız para çok, bunu kullanacak araştırmacı yok”

Türkiye’de 2002 yılında 230 milyar dolar gayri safi milli hasılanın binde dört buçuğunun ARGE’ye ayırdığını hatırlatan Arzu, bugün ise 860 milyar dolar gayri safi milli hasılanın binde dokuz nokta dokuzunu ARGE’ye ayrıldığına dikkat çekerek, “ARGE’ye ayırdığımız para çok, bunu kullanacak araştırmacı yok. Bizim Tarım Bakanlığı’nın 48 tane araştırma enstitüsünü iş camiasına, sivil toplum örgütlerine ve üniversitelere açtık. Gelin burada beraber araştırmalar yapalım. Kaynaklarımız sizlere açıktır. Bu duygu ve düşüncelerle organizasyonda emeği geçenlere yeniden teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından başlayan oturumlarda Gıda Tarım Hayvancılık Genel Müdürü Mevlüt Gümüş: “Türkiye ve Dünya’da Mısır Üretiminde Gelişme ve Politikalar” konulu sunumunu yaptı.

CEVAP VER