Bakan Arzu: İzmir tek başına 75 bin ton su ürünü yetiştiriyor

0
post_views_covem

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu  İzmir’e verilen tarımsal destek miktarının 2,3 milyar lira olduğunu ve izmir’in  tek başına avcılık dışında 75 bin ton su ürünleri yetiştirdiğini söyledi.

İzmir programı kapsamında çeşitli ziyaretlerde bulunan ve açılışa katılan Bakan Arzu, bakanlık olarak İzmir’e 10 yılda 2,3 milyar lira tarımsal destek sağladıklarını belirterek, “Geçen sene ise 350 milyonun üzerinde tarımsal destek verdik. Üreticimiz bunu hak ediyor” dedi.

Vali Mustafa Toprak’ı makamında ziyaret eden Arzu, İzmir’in tarımsal kalkınma alanında yaptığı çalışmaların, Türkiye’ye örnek olduğunu, bu alandaki birçok projenin İzmir’de başlayarak, Türkiye’ye yayıldığını belirtti.

İzmir’in su ürünleri yetiştiriciliğinde önemli mesafe aldığını anlatan Bakan Arzu, “Türkiye su ürünleri yetiştiriciliğinde 10 yıl içinde 61 bin tondan 235 bin tonlara geldi. İzmir bugün tek başına avcılık dışında 75 bin ton su ürünleri yetiştiriyor” diye konuştu.

İzmir’e 2,3 milyar tarımsal destek

İzmir’e verilen tarımsal desteklerin karşılığını almaya başladıklarını vurgulayan Bakan  Arzu, şöyle devam etti: “Sütte bunun sonuçlarını görüyoruz, daha önce 350 bin süt üretimi, 850 bin ton oldu. Bitkisel üretim de aynı şekilde bizim 10 yıl içinde İzmir’e verdiğimiz tarımsal destek 2,3 milyar lira. Geçen sene ise 350 milyonun üzerinde tarımsal destek verdik. Üreticimiz bunu hak ediyor. 2002’de tarımda  dünyanın 11. büyük ekonomisiyken, bugün 7. büyük olduk.”

Bakan Arzu, Türkiye’nin ürettiği tarım ürünleriyle 76 milyon vatandaşın, 40 milyon turistin ve 2,5 milyonun üzerinde sığınmacının gıda ihtiyacını karşıladığını ifade ederek, bunun üzerine de 18 milyar dolarlık tarımsal ürün ihracatı yapıldığını sözlerine ekledi.

Güzelbahçe balıkçı barınağı hizmete açıldı

Bakan Arzu, Güzelbahçe Balıkçı Barınağı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de huzuru, istikrarı bozmak, terörü hakim kılmak ve Türkiye’yi Ortadoğu’daki provokasyon ortamına çekmek için büyük çabalar sarf edildiğini belirtti.

Konuşmaların ardından, Bakan Kutbettin Arzu, Binali Yıldırım, Nükhet Hotar, Vali Mustafa Toprak ve diğer protokol üyeleri kurdeleyi keserek, Güzelbahçe Balıkçı Barınağı’nı hizmete açtı.

Daha sonra İzmir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün “Su Ürünleri Kontrol ve Denetim Botu” denize indirildi.

İzmir Valisi Toprak, İzmir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal ile bota binen ve denize açılan Bakan Arzu, yetkililerden bilgi aldı. Bakan Arzu, bir süreliğine dümene geçerek, botu kullandı.

 

CEVAP VER