Atatürk Kültür Merkezi’ne 18 – 21 Mayıs tarihlerinde 4 günlüğüne çiftlik kurulacak

Atatürk Kültür Merkezi’ne 4 günlüğüne çiftlik kurulacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsoru olduğu Anadolu Yetiştiriciler, Canlı Hayvan ve Çobanlar Fuarı kapsamında 18 – 21 Mayıs tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezi’nde 4 günlüğüne kırsaldaki üretimi yansıtan birebir çiftlik inşa edilecek. 
 
Fuarın hem üreticiye hem de tüketiciye hitap ettiğini belirten Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven, “Fuar kapsamında kurulacak uygulama çiftlikleri ile bir yandan üretici modern uygulamaları yerinde görme olanağı bulurken diğer yandan da tüketici üretime tanıklık ederek üreticinin değerini daha çok anlama olanağı bulacak” dedi
Tarihin en eski meslek grubu olan çobanlar ve üreticiler için ilk defa ulusal bir fuar düzenleniyor. Ankara Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı himayesinde, “Anadolu Yetiştiriciler, Canlı Hayvan ve Çobanlar Fuarı” adı ile düzenlenecek olan fuar, tarım ve hayvancılığın üreticilerini bir araya getiriyor. “Anadolu Kırsal Hizmetler Fuarı” ile birlikte 18-21 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek olan fuar, ülkenin doğusundan batısına tüm üreticileri Ankara’da buluşturmaya hazırlanıyor. Hem hayvansal hem de tarımsal alanda üretim yapan tüm kırsal bölge çalışanlarını buluşturacak olan fuarlar, Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde ziyaretçi kabul edecek.

“ÜRETİCİNİN DEĞERİNİ DAHA İYİ ANLAYACAĞIZ”

Fuarın ana temasında ilk üretimi gerçekleştiren ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan çiftçilerin ve yetiştiricilerin olduğunun altını çizen Başkan Güven, “Anadolu Yetiştiriciler, Canlı Hayvan ve Çobanlar Fuarı, yine Anadolu Kırsal Hizmetler Fuarı ile birlikte düzenlenecek. Bu sayede Türkiye’de ilk defa çobanlar ve çiftçiler için bir fuar düzenlenmiş olacak” dedi.

AKM’YE ÇİFTLİK KURULACAK

Fuarda vatandaşlarla üretici ve yetiştiricilerin bir araya geleceğini dile getiren Başkan Güven, şöyle konuştu: “Milli Tarım Politikası açılış töreninde Sayın Cumhurbaşkanımız da ‘Çobanlığın felsefesini, psikolojisini anlamayan insan yönetemez’ demişti. Buradan yola çıkarak biz çobanlığın önemini bu fuar aracılığıyla daha çok vatandaşımıza anlatacağız. Fuar kapsamında Atatürk Kültür Merkezi’ne küçükbaş hayvan, büyükbaş hayvan ve arılardan oluşan bir üretim çiftliği kurulacak. Bu çiftlikler 4 gün boyunca üreticiyi ve tüketiciyi bir araya getirecek. Üreticiler, yeniliklere ve modern uygulamalara tanık olurken tüketiciler de üretim sürecine tanık olacak.”

İÇTİĞİMİZ SÜTTEN GİYDİĞİMİZ YÜNE TÜM KIRSAL ÜRETİM

Türkiye’de ilk defa gerçekleşecek olan Anadolu Kırsal Hizmetler ile Anadolu Yetiştiriciler, Canlı Hayvan ve Çobanlar Fuarı’nda vatandaşın tarım ve hayvancılığın her alanını canlı görmesini sağlayacaklarını anlatan Güven, “Yediğimiz etin, içtiğimiz sütün, giydiğimiz yünün hangi zahmetlerle üretildiğini görecek, hem bu ürünlerin hem de üreticimizin değerinin daha çok farkına varacağız” dedi.


Türkiye’de bir ilk: Çoban Fuarı

“Anadolu Yetiştiriciler, Canlı Hayvan ve Çobanlar Fuarı” ile çoban mesleğinin önemi gözler önüne serilerek özellikle tarım ve hayvancılık alanında üretimin ve üreticinin değerinin daha çok farkına varılması amaçlanıyor.

18 – 21 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Anadolu Yetiştiriciler, Canlı Hayvan ve Çobanlar Fuarı, Türkiye’nin doğusundan batısına tüm çobanları Ankara’da buluşturacak. Çobanların yanı sıra yetiştiricileri ve çiftçileri de kapsayacak olan fuar, Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde ziyaretçileri kabul edecek.

Türkiye’de ilk kez çobanlar için bir fuar düzenleniyor

Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan Anadolu Yetiştiriciler, Canlı Hayvan ve Çobanlar Fuarı’nın ana temasında ilk üretimi gerçekleştiren ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan yetiştiriciler, çiftçiler ve çobanlar olduğunun altını çizen Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven, “Bugüne kadar Türkiye’de tarım ve hayvancılık alanında birçok fuar gerçekleştirildi. Ancak ilk kez, içinde “çoban” adının geçtiği bir fuar düzenlenecek. Biz de ana sponsor olarak bu önemli fuarın destekçisiyiz. Bu fuarla birlikte yediğimiz etin, içtiğimiz sütün, giydiğimiz yünün hangi zahmetlerle üretildiğini görecek, üretimin ve üreticinin değerinin daha çok farkına varacağız” dedi.

Bu fuarda her şey “çok canlı”

Fuar, tasarımı ve konseptiyle ziyaretçilerine çok özel sürprizler sunmaya hazırlanıyor. Üretimin odak noktası olan çobanlara, çiftçilere ve yetiştiricilere dönük bir şekilde dizayn edilecek fuarda, Türkiye’nin dört bir yanından gelecek canlı kuzu ve keçiler yer alacak. “Ankara’nın göbeğinde kocaman bir çiftlik kuracağız” diyen Güven, “Fuarda canlı hayvan ve bu hayvanları yetiştiren, içtiğimiz sütü sağan, yediğimiz etin standardını kaliteli yapan çobanlar yer alacak. Meradaki kuzular şehrin merkezine inecek. Ankara’nın göbeğine, ülkenin dört bir yanındaki koyununu da getireceğiz, keçisini de” diye konuştu.

 


Türkiye’de İlk Kez “Çobanlar” İçin Fuar Düzenlenecek

Türkiye’de ilk kez Ankara’da, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde çiftçi, yetiştirici ve çoban fuarı düzenlenecek.

Yaşanan sorunlar ile birlikte gündeme gelen ve en çok konuşulan meslek gruplarından biri olan çobanlar için 2017 yılında, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı’nın himayesinde bir fuar düzenlenecek.

Ankara Tarım ve Hayvancılık Fuarı ile birlikte düzenlenecek fuarın adı “Ankara Çiftçiler, Yetiştiriciler ve Çobanlar Fuarı” olacak. Çobanların yanı sıra hayvan yetiştiricilerini ve bitkisel tarım ile uğraşan çiftçileri de kapsayacak fuar Atatürk Kültür Merkezi’nde ziyaretçi kabul edecek.

ÇOBANLAR, BU FUAR’DA BULUŞACAK

Türkiye’de hemen hemen her ilde hatta tarımla uğraşan büyük ilçelerinde dahi tarım fuarı yapıldığına dikkat çeken Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven, “Ankara’da düzenlenecek olan fuar ulusal olacak ve ilk kez çobanlara, çiftçilere ve yetiştiricilere dönük bir şekilde dizayn edilecek” dedi.

Türkiye’de ilk defa çobanlar için fuar düzenleneceğinin altını çizen Başkan Güven, “Ankara çiftçiler, yetiştiriciler ve çobanlar fuarı yine Ankara Tarım ve Hayvancılık Fuarı ile birlikte düzenlenecek. Bu sayede Türkiye’de ilk defa çobanlar için bir fuar düzenlenmiş olacak. Fuara tabiki firmalar da gelecek, ilaç, gübre gibi ürünlerini sergileyecek ama bunun dışında eğitimler de vereceğiz” diye konuştu.

“ANKARA’NIN GÖBEĞİNE KUZUSUNU DA OĞLAĞINI DA GETİRECEĞİZ”

Canlı hayvan sergileme noktasında şu ana kadar Türkiye’de gerçekleşmiş olan en büyük fuarın yapılacağına dikkat çeken Başkan Güven, “Ankra’nın merkezinde olacağı için vatandaşla üreticiyi, yetiştiriciyi bir araya getirmek istiyoruz. Türkiye’nin dört bir yanında, özellikle küçükbaştaki değişik hayvan ırklarını burada barındıracağız. Vatandaşlarımız da hem Ankara’dan hem de diğer illerden gelip, burada çobanlarla tanışacak ve kaynaşacak. Burada panayır havasında bir fuar düzenlemeyi planlıyoruz. Ankara’nın göbeğine koyununu, keçisini, oğlağını, kuzusunu getireceğiz” ifadelerine yer verdi.

VATANDAŞA ÇOBANLIĞI ANLATACAĞIZ

Fuarda vatandaşlarla üretici ve yetiştiricilerin bir araya geleceğini dile getiren Başkan Güven, şöyle konuştu: “Milli Tarım Politikası açılış töreninde Sayın Cumhurbaşkanımız da ‘Çobanlığın felsefesini, psikolojisini anlamayan insan yönetemez’ demişti. Buradan yola çıkarak biz çobanlığın önemini bu fuar aracılığıyla daha çok vatandaşımıza anlatacağız. Onlarla çobanlarımızı tanıştıracağız.”

Çayırhan’da hayvan yetiştiriciliği yapan Oktay Aydaş ise, “Büyükşehir’in bu etkinliğini duyduğumuza çok sevindik. Sağolsunlar, elimizden tutuyorlar. Fuarda da bütün üretici arkadaşlarla tanışırız, koç değişimi olur, teke değişimi olur. Biz üretici ve yetiştiriciler açısından çok iyi bir organizasyon olur” dedi.

CEVAP VER