Antimikrobiyel direnç, sürdürülebilir gıda üretimi için de tehdit mi.?

0
post_views_coveh
Antimikrobiyel direnç, sürdürülebilir gıda üretimi için de tehdit!

Antimikrobiyel direnç, sürdürülebilir gıda üretimi için de tehdit mi.?

Antibiyotikler başta olmak üzere ilaçlara direnç gösteren hastalıklardaki artış; insan sağlığı, sürdürülebilir gıda üretimi ve kalkınma için temel ve uzun vadeli bir tehdit teşkil ediyor. Antimikrobiyel direnç nedeniyle her yıl 200 bin yeni doğan bebeğin ilaçlara karşı direnç geliştiren hastalıklar nedeniyle hayatını kaybedeceği tahmin ediliyor. Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında bir araya gelen dünya liderleri, ilaçlara karşı dirençli hale gelen hastalıklarla mücadele taahhüdünde bulundular. 

Bakteri, virus, parazit ve mantar gibi hastalıkların daha önce tedavilerinde kullanılan İlaçlara direnç geliştirmelerine antimikrobiyel direnç de deniyor.

tavuk-ciftligi-gidahatti

Hastalıkların ilaçlara karşı direnç geliştirmelerinin birinci nedeni; antibiyotiklerin ve diğer antimikrobiyel ilaçların insanlar, (balık çiftlikleri de dahil olmak üzere) hayvanlar ve tarımda aşırı derecede kullanılması. Bu kullanım sonucu söz konusu ilaçlar toprağa, bitkilere ve suya da karışıyor. İlaçlara dirençli hastalıkar, bir diğer deyişle antimikrobiyel direncin, günümüzde uluslararası ve ulusal düzeyde en fazla dikkat edilmesi gereken en büyük ve en aciliyet arz eden riski teşkil etiği vurgulanıyor.

BM 71. Dönem oturumları için New York’ta bir araya gelen dünya liderleri, antibiyotiklere karşı dirençli hale gelen hastalıklarla mücadele konusuna daha önce görülmemiş oranda dikkat göstereceklerine dair adımlar attılar. Böylece ilk kez dünya liderleri hastalıkların ilaçlara dirençli hale gelme nedenlerini, başta insan sağlığı, hayvan sağlığı ve tarım sektörlerinde olmak üzere kapsamlı bir şekilde inceleme konusunda taahhütte bulunmuş oldu.

FAO-gidahatti

Uzun vadeli tehdit!

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) tarafından ortaklaşa düzenlenen oturumda konuşan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, ilaçlara direnç gösteren hastalıklardaki artışın insan sağlığı, sürdürülebilir gıda üretimi ve kalkınma için temel ve uzun vadeli bir tehdit teşkil ettiğini söyledi. Ban, “Bu ileride olabilecek bir ihtimal değil. Şu anda yaşanıyor, hem de kalkınmış ve kalkınmakta olan dünyanın tüm ülkelerinde, şehirlerde, kırsal kesimde; çiftliklerde ve toplumlarda” dedi.

Her yıl 200 bin bebek hayatını kaybedecek

Genel Sekreter ilaçlara dirençli hastalıkların yarattığı tehlikenin hem insanların hem de hayvanların ölümcül bulaşıcı hastalıklara karşı korunmasının önüne geçebileceğini belirtti.

Antimikrobiyel direnç nedeniyle her yıl 200 bin yeni doğan bebeğin ilaçlara karşı direnç geliştiren hastalıklar nedeniyle hayatını kaybedeceğinin tahmin edildiğini vurgulayan Ban, hali hazırda Afrika’nın birçok bölgesinde ilaçlara dirençli tifo hastalığının su yoluyla bulaştığının görüldüğünü, 105 ülkede ise ilaçlara dirençli tüberkuloz (verem) hastalığına rastlandığını ifade etti. Ban, antimikrobiyel direnç nedeniyle birçok hastalıkta artış yaşandığını belirtti.alınankaynak:gıdahattıantimikrobiyal-direnc-gidahatti

BM Genel Kurul Başkanı Peter Thomson da, üye devletlerin konuyla ilgili güçlü bir siyasi bildiri üzerinde anlaştığını ve bu sayede ilaçlara dirençli hastalıklarla mücadele konusunda ilerleme sağlanabileceğini söyledi.

“Tek bir ülke, sektör ya da örgüt bu konuyla tek başına başa çıkamaz” diyen Thomson, daha güvenli, sağlıklı ve üretken bir dünya yaratılabilmesi için birçok sektörün derin bir işbirliği ve eşgüdüm sergilemesi ve bu çabaların mali kaynağını ise sürdürülebilir olması gerektiğini kaydetti.

BM’deki oturum ile Genel Kurul’da bir sağlık konusu dördüncü kez ele alınmış oldu. Daha önce de Genel Kurulda HIV, bulaşıcı olmayan hastalıklar ve Ebola konularında oturumlar düzenlenmişti.

CEVAP VER