IMG_4470

 3 ayrı salonda gerçekleştirilen kongre kapsamında alanlarında uzman kişiler tarafından 19 oturumda toplam 70 bildiri sunuldu ve ayrıca 68 adet poster sunumu da gerçekleştirildi.

 iki yılda bir düzenlenen 4. Uluslararası Beyaz Et Kongresi, 27-30 Nisan 2017 tarihleri arasında 1.500 kişinin katılımıyla Antalya Kaya Palazzo Convention Center’da yapıldı..

1493446266_UBEK_2017_Kongre__2_

Kongreden Ortaya Çıkan GENEL SONUÇ:Türkiye, Kanatlı Eti Sayesinde Yakın Gelecekte Et Tüketiminde Dünya Ortalamasını Geçecek

Türkiye, 2025 yılında kişi başına düşen et tüketimini; kanatlı eti sayesinde dünya ortalamasının üzerine çıkarmayı hedefliyor. 27-30 Nisan 2017 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen 4.Uluslararası Beyaz Et Kongresi’nde konuşan BESD-BİR Başkanı Dr.Sait Koca, “Dünyada gelişmişliğin göstergelerinden birisi de kişi başına hayvansal ürün tüketimidir. Kanatlı eti sektörü olarak; kişi başı et tüketimini artırmaya talip olduk. 2025 yılında Türkiye’nin et tüketiminin 32,9 kg kanatlı eti ile birlikte toplam 48,7 kg’ye yükselmesini hedefliyoruz. Böylelikle, yakın gelecekte Dünya ortalaması olan 43,9 kg kişi başı et tüketimini geçmek ve daha sonraki yıllarda gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşmak hedefimizdir” dedi.

IMG_4131

BESD-BİR Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği tarafından iki yılda bir düzenlenen 4. Uluslararası Beyaz Et Kongresi, 27-30 Nisan 2017 tarihleri arasında 1.500 kişinin katılımıyla Antalya Kaya Palazzo Convention Center’da yapıldı Sektörde Türkiye’nin uluslararası katılımla gerçekleşen en büyük kongresinin açılışı, Kongre Başkanı Prof.Dr.Necmettin Ceylan, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Başkanı Dr. Sait Koca, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş’in konuşmaları ve 33 ülkeden önemli bilim insanı, uzman ve sektör paydaşlarının katılımı ile yapıldı.

IMG_4005

BESD-BİR Genel Sekreteri Prof. Dr. Ahmet Ergün’ün hoş geldiniz konuşmasının ardından Kongre Başkanı Prof. Dr. Necmettin Ceylanaçılış konuşmasını yaptı.

Dünyanın son 8.000 yılda tükettiği kadar gıdayı önümüzdeki 40 yılda tüketeceğiz…

Günümüzde mevcut 7.5 milyar nüfusun yeterli ve sağlıklı beslenemediğini söyleyen Kongre Başkanı Prof. Dr. Necmettin Ceylan “Günümüzde Dünya genelinde 795 milyon kişi, yetersiz beslenme nedeniyle fizyololojik açlık çekmekte. Her yıl beş yaşından küçük 2,7 milyon çocuk, aynı nedenle hayatını kaybediyor. Her yıl açlık veya yetersiz beslenme yüzünden hayatını kaybeden kişi sayısı ise 11 milyon. Alarm zilleri çalıyor. Rakamlar çok ciddi” dedi. İnsanların %70’den fazlasının kentlerde yaşayacağını ve dünyanın son 8.000 yılda tükettiği kadar gıdayı önümüzdeki 40 yılda tüketeceğinin altını çizen Ceylan, “Gıda ihtiyacının karşılanabilmesi için ürettiğimizin 3 kat fazlası gıda üretimine ihtiyaç olacak. Bu artışın 2.5 katı bilim, teknoloji ve yeni araştırmalardan sağlanacak gelişme ve iyileşmelerle mümkün olacak” dedi.

Kongre Başkanı Prof. Dr. Necmettin Ceylan: “Bu süreci yaşarken ön planda tutmamız gereken önemli konulardan biri de kongremizin de ana temasını oluşturan sürdürülebilir tavuk eti üretimi olacak. Sürdürülebilir tavuk eti üretim modeli tüm çevremizi ve ilgili olduğumuz alanları ve hassasiyetleri önceleyen bir üretim sistemini algılamak gerekir. 4. Uluslararası Beyaz Et Kongresi’nde insan sağlığından çevreye, verimlilik artışından daha sağlıklı piliç üretimine, daha az yem tüketimi ile daha yüksek ve kaliteli et üretimine, alternatif yem kaynaklarına ve tavukların sağlığı ve refahına tüm konuları kongremizde en ayrıntılı şekilde masaya yatıracağız.” dedi.

IMG_3986

Prof. Dr. Necmettin Ceylan kongre açılış konuşmasında ayrıca şunları söyledi:’2050 YILINA ÇOK VARMIŞ GİBİ GÖRÜNSE DE ÖNÜMÜZDEKİ 30 YIL İÇİNDE  TAVUK ETİ BAMBAŞKA BİR ÖNEME SAHİP OLACAK.  GÜNÜMÜZDE MEVCUT 7.5 MİLYAR İNSAN YETERLİ VE SAĞLIKLI BESLENEMİYOR.

840 milyon kişi yetersiz beslenme nedeniyle fizyololojik açlık çekmekte.Yetersiz beslenme sonucu her yıl beş yaşından küçük 6 milyon çocuk hayatını kaybediyor.

1493446189_Beyaz_Et_Kongresi

Her yıl 11 milyon kişi yine açlık veya yetersiz beslenme yüzünden hayatını kaybediyor. İnsan nüfusu hızla artmaya devam ediyor. 1950’li yıllardan sonra hızla artmaya başlayan dünya nüfusu 20.yüzyılda %284 arttı.  2050 yılında 9.75 milyara ulaşmış olacak.Ekilebilir arazi varlığı ÇOK FAZLA değişemeyecek, daha fazla su kaynağımız olmayacak. Ekilebilir toprak alanımızı 1.8 milyar hektarın üzerine çıkarmak çok mümkün görünmüyor.

Bu noktada TAVUK ETİ üretimi protein ihtiyacının, et ihtiyacının karşılanması bakımından en BÜYÜK potansiyele sahip olacak.

IMG_3991

Şu AN dünya et ihtiyacının karşılanmasında en büyük pay domuz ve tavuk eti üretimine aittir. 320 milyon tonluk et üretiminin %72’si eşit payla tavuk ve domuz etinden sağlanmaktadır ve yakın gelecekte  et üretiminde tavuk etinin payı %39-40 olacak ve 1.sıraya yerleşecektir. Bu tavuk eti üretimi ile ilgi işin bizim için sevindirici tarafı gibi görünmekle birlikte; Bu süreci yaşarken önemli zorluklarla karşı karşıya kalacağımızı bilmemiz ve farkında olmamız gerekiyor.

IMG_3972

İnsanların %70’den fazlası kentlerde yaşayacak. Dünyanın son 8000 yılda tükettiği kadar gıdayı önümüzdeki 40 yılda tüketeceğiz.

Tarım sektörü en önemli sera gazı atık potansiyeli olan üretim alanı. Tarım içinde hayvancılık en fazla paya sahip.. Tarımsal faaliyetler su kaynaklarının %70’ini kullanıyor.

GIDA İHTİYACININ KARŞILANABİLMESİ İÇİN ŞU AN ÜRETTİĞİMİZDEN 3 KAT daha FAZLASINA GEREK OLACAK. BU ARTIŞIN 2.5 KATI BİLİM, TEKNOLOJİ VE YENİ ARAŞTIRMALARDAN SAĞLANACAK GELİŞME VE İYİLEŞMELERLE MÜMKÜN OLACAK.

EKİLEBİLİR ALAN VE SU KAYNAKLARI SIKINTILI. EN İYİ YOL TAVUK ÜRETİMİNDEN GEÇECEK. ÇÜNKÜ;

TAVUK ETİ ÜRETİMİ DÜNYA SU VE YEM KAYNAKLARINI EN EKONOMİK KULLANAN, VE SERA GAZI ÜRETİMİ AÇISINDAN EN FAYDALI ÜRETİM SİSTEMİ OLARAK GIDA ÜRETİMİNE KATKIDA BULUNMAKTADIR.1KG SIĞIR ETİ ÜRETMEK İÇİN 6.5 KG YEM VE 15.5 LİTRE SU KULLANILIRKEN,1 KG PİLİÇ ETİ ÜRETMEK İÇİN SADECE 1.6 KG YEM VE 3.9 LİTRE SU HARCANMAKTADIR.TAVUKÇULUK ÜRETİMİ SERA GAZI YÖNÜNDEN DE RİSKİ EN AZ OLAN ÇEVRE DOSTU ÜRETİM MODELİDİR VE BU YÖNDEKİ ÖNEMİ ÇOK DAHA İYİ ANLAŞILMAK DURUMUNDADIR

ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE DE ÖZELLİKLE YEM KAYNAKLARINA ERİŞEBİLİRLİK VE İKLİM AÇISINDAN DOĞRU ANALİZLER YAPILARAK KÜMESLERİN KURULMASI SON DERECE ÖNEMLİDİR. BU ÇERÇEVEDEN BAKILDIĞINDA BREZİLYA’DA PİLİÇ ETİ ÜRETİMİ İÇİN HARCANAN ENERJİ VE SERA GAZI ÜRETİMİ İNGİLTERE’YE KIYASLA SIRASIYA %25 VE %17 DAHA AZDIR.

IMG_3977

TAVUKÇULUK SEKTÖRÜNÜN,  SİZ KIYMETLİ PAYDAŞLARI OMZUNUZDA DA ÇOK DAHA BÜYÜK BİR YÜK OLACAK. ÇOK DAHA FAZLA, ÇOK DAHA NİTELİKLİ ÜRETİM YAPMANIZ GEREKECEK VE EN ÖNEMLİSİ BİLİM VE TEKNOLOJİYE HER ZAMAN OLDUĞUNDAN ÇOK DAHA FAZLA YAKIN OLMAK ZORUNDA KALACAKSINIZ. ARAŞTIRMA GELİŞTİRME FAALİYETLERİNE DAHA ÇOK EĞİLMENİZ BÜTÇE AYIRMANIZ GEREKECEK. VERİMLİLİĞİ EN ÜST SEVİYELERE YÜKSELTMEMİZ KAÇINILMAZ OLACAK.  1KG YEMLE 1 KG PİLİÇ ETİ ÜRETİMİ ÇOK YAKINDA SİZLERİN ÖZVERİLİ ÇALIŞMALARI İLE MÜMKÜN OLABİLECEK.

BU SÜRECİ YAŞARKEN ÇOK DAHA ÖN PLANDA TUTMAMIZ GEREKEN ŞEY KONGREMİZİNDE ANA TEMASINI OLUŞTURAN SÜRDÜRÜLEBİLİR TAVUK ETİ ÜRETİMİ OLACAK.

IMG_3975

SÜRDÜRÜLEBİLİR TAVUK ETİ ÜRETİM MODELİ DEDİĞİMİZDE BİZİ TÜM ÇEVREMİZİ VE İLGİLİ OLDUĞUMUZ ALANLARI VE HASSASİYETLERİ ÖNCELEYEN BİR ÜRETİM SİSTEMİNE VURGU YAPIYORUZ. KONGREMİZDE BU KONU İLE İLGİLİ TÜM ALANLARA DEĞİNMEYE ÇALIŞTIK. İNSAN SAĞLIĞINDAN ÇEVREYE, VERİMLİLİK ARTIŞINDAN DAHA SAĞLIKLI PİLİÇ ÜRETİMİNE,  DAHA AZ YEM TÜKETİMİ İLE DAHA YÜKKSEK VE KALİTELİ ET ÜRETİMİNE, ALTERNATİF YEM KAYNAKLARINA VE TAVUKLARIN SAĞLIĞI VE REFAHINA TÜM KONULARI KONGREMİZDE ÖNEMSEDİK VE TARTIŞILMASINI GELİŞTİRİLMESİNİ ARZU EDİYORUZ.

IMG_4001

SÜRDÜRÜLEBİLİR PİLİÇ ETİ ÜRETİMİ AÇISINDAN VERİMLİLİĞİ ARTIRMAK YANINDA ÖZELLİKLE TÜKETİCİ HASSASİYETLERİNİ DAHA İYİ ANLAMAK, DAHA TEMİZ ÇEVRE İÇİN KATKIDA BULUNMAK, HAYVAN HAKLARI, REFAHI VE SAĞLIĞINI EN ÜST NOKTALARA TAŞIMAK ÜZERE DAHA FAZLA ÇALIŞMAK VE GELİŞMELER KAYDETMEK DURUMUNDA OLACAĞIZ.

TÜKETİCİ ALGILARI VE HASSASİYETLERİ GİTTİKÇE ARTIYOR. TÜKETİCİ KAYGILARI ÖZELLİKLE KİMYASALLAR VE HAYVAN REFAHI ALANLARINDA YOĞUNLAŞIYOR. TÜKETİCİLERİN BU KAYGI VE ENDİŞELERİ ÜZERİNE DAHA FAZLA HASSASİYET GÖSTERİP KENDİMİZİ DAHA İYİ ANLATMAMIZ GEREKİYOR. ÖZELLİKLE YALAN HABERLERLE İNSANLARIN YETERLİ VE DENGELİ BESLENMESİNİN ÖNÜNE SET ÇEKEN BİR KISIM BİLİMSELLİK YOKSUNU ŞARLATANLARA MEDYANIN DA İLGİ GÖSTERMEMESİNİ BEKLİYORUZ. BU YALANCILARLA İLGİLİ ÖZELLİKLE BAKANLIK VE RESMİ OTORİTEYE BÜYÜK GÖREV DÜŞTÜĞÜNÜ  HATIRLATMAM GEREKİYOR..

IMG_3998

ÜLKEMİZ TAVUKÇULUK SEKTÖRÜ ÖNEMLİ BAŞARILARA İMZA ATTI VE DÜNYANIN 8.BÜYÜK ÜRETİCİSİ KONUMUNDA. ANCAK BU BAŞARIYI BÜYÜK BİR ÖZVERİYLE ELDE ETTİ. PEK ÇOK SORUNLA BOĞUŞTUĞUNA ŞAHİT OLDUK. BU SORUNLAR HALA CİDDİ BOYUTTA BAKANLIĞIN BİLİMSEL DOĞRULAR VE RAPORLARI YETERİNCE DİKKATE ALMADAN KARAR VERDİĞİNE ŞAHİT OLUYORUZ MAALESEF. SEKTÖRÜ SAHİPLENEN VE MEVCUT DEĞERİ VE GELECEKTEKİ STRATEJİK ÖNEMİNİ ANLAYAN BİR BAKANLIĞA İHTİYAÇ OLDUĞUNU SÖYLEMEK DURUMUNDAYIM. SEKTÖR BAKANLIK İŞBİRLİĞİNE ÇOK FAZLA İHTİYACIMIZ OLDUĞU KESİN.

İSRAF ETMEMEK ÖNEMLİ. DÜNYA’DA 800 MİLYON İNSAN AÇLIK ÇEKERKEN BİZİM GIDA VE DİĞER KAYNAKLARI TASARRUFLU VE GELECEK NESİLLERİ DÜŞÜNEREK KULLANMAMIZ TÜKETMEMİZ GEREKTİĞİNİ UNUTMAYALIM..

IMG_3970

BEN KONGREMİZE ÇOK DEĞERLİ TEBLİĞLERİ İLE DESTEK VEREN TÜM BİLİM İNSANLARINA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.  YURT DIŞINDAN GELEN BİLİM İNSANLARINA ÖZVERİ VE KATKILARI İÇİN AYRICA TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUM. ÜLKEMİZDE BULUNMAKTAN VE KONGREMİZİN BİLİM ATMOSFERİNDEN MEMNUN KALMALARINI DİLİYORUM.

KONGREYİ BU NOKTAYA GETİREBİLMEK İÇİN YAKLAŞIK  1 YILDIR BİRLİKTE ÇALIŞTIĞIM ORGANİZASYON KOMİTESİ VE BİLİM KOMİTESİNİN DEĞERLİ ÜYELERİ ARKADAŞLARIMA TEŞEKKÜR EDİYORUM.  PAPYON ORGANİZASYONA SON DERECE BAŞARILI ÇALIŞMALARINDAN DOLAYI ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.

IMG_3980

ÇOK DEĞERLİ KATKILARI İLE KONGRENİN YAPILMASINI MÜMKÜN KILAN BAŞTA ANA SPONSORUMUZ ROSS FİRMASINA VE DİĞER BÜTÜN SPONSORLARA TEŞEKKÜRLERİMİ İLETİYORUM.

ÜLKEMİZ BEYAZ ET SEKTÖRÜNE YAKIŞIR ÜST DÜZEY BİR KONGREYİ BAŞARABİLMEK İÇİN, BİLİMSEL YÖNDEN EN İYİSİ VE DAHA İYİSİ İÇİN, HİÇ BİR ŞEYİ ESİRGEMEYEN BESD-BİR YÖNETİM KURULUNA VE SAYIN BAŞKANI DR.SAİT KOCAYA HUZURUNUZDA TEŞEKKÜRLERİMİ İLETMEK İSTİYORUM

Dünya piliç eti üretiminde Türkiye 8.sırada…

BESD-BİR Başkanı Dr.Sait Koca: “Dünya piliç eti üretiminde 8.sırada yer alan Türkiye, kanatlı eti ticaretinde ise 5.sırada yer almaktadır. Sektör olarak ihracata çok önem veriyoruz. 2016 yılında 66 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. En fazla ihracat yaptığımız ülke Irak. Mevcut pazarları büyütme ve yeni pazarlara girme çalışmalarımız ise sürüyor. Pek çok sektörün hayatta kalma mücadelesi verdiği 2015 ve 2016 yıllarında kanatlı et üreticileri olarak yatırım yapmaya devam ederek mevcudu korumaya odaklandık ve bunu da başardık.

IMG_3965

1990 yılında 217 bin ton olan kanatlı eti üretimi, 2016 yılında 2,1 milyon tona çıkmıştır. Kanatlı eti üretimi 1990-2016 yılları arasında 10,2 kat, 2000-2016 yılları arasında 2,8 kat artmıştır. Sektör olarak 2017 yılından umutluyuz. 2025 yılında kanatlı eti üretiminin 3,33 milyon tona ulaşması hedeflenmektedir. Önümüzdeki dönemde yatırımlarla büyümeye, istihdam yaratmaya ve ülke ekonomimize katkı sağlamaya devam edeceğiz..” dedi.

Kişi başı hayvansal ürün tüketimi gelişmişliğin göstergesi

“Dünyada gelişmişliğin göstergelerinden birisi de kişi başına hayvansal ürün tüketimidir” diyen BESD-BİR Başkanı Dr. Sait Koca, Türkiye, kişi başına et tüketimi Dünya ortalamasının altında. Bunda Müslüman ülke olmamız nedeniyle domuz eti tüketiminin olmaması en önemli etken. Oysa; gerek kişi başına büyükbaş hayvan eti, gerekse kanatlı eti tüketimimiz, Dünya ortalamasının üzerinde. Sektör olarak domuz etinden kaynaklanan açığımızı kapatmaya talip olduk ve bunu sağlamak için de her türlü çabayı göstermekteyiz. 2025 yılı projeksiyonunda Türkiye’nin et tüketimini 48,7 kg’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Ülke olarak biz yükselişe geçerken; Dünya et tüketimi ortalaması domuz etine rağmen 43,9 kg ile Türkiye’nin gerisinde kalacak” dedi.

Tarım Bakanlığı AB’ye beyaz et ihracatını askıya alırsa sonuna kadar destekleriz…

Sektörün yıllardır uygulanmaya alınmasını beklediği “Bölgeselleştirme’ çalışmalarının Tarım Bakanlığı tarafından tamamlanmasını memnuniyet verici bulduklarını söyleyen Koca, sorunlara da değindi. 20 yıldır hedef pazar olan Avrupa Birliği’ne ihracatla ilgili yasal izinlerin bir türlü tamamlanamadığına dikkat çeken Koca şöyle devam etti: “AB’nin ithalat yaptığı ülkelerle Türkiye’yi karşılaştırdığımızda; onlardan geri olmadığımızı, hatta bazılarından çok daha iyi olduğumuzu biliyoruz. AB’nin tutumunun siyasi olarak yorumluyoruz. Bakanlığımızın AB’ye ihracat konusunu askıya almaya karar vermesi yanlış olmayacaktır. Sektör olarak biz de böyle bir kararın arkasında oluruz, destekleriz” dedi.

IMG_4006

KOCA açılışta ayrıca şöyle konuştu:”Bu sene dördüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Beyaz Et Kongresi kendi alanında en önemli kongrelerden bir tanesi konumuna geldi.Kongremize ilgi bu senede çok yoğun. Katılımcı sayısı 1.000 i aştı.  Eş ve çocuk refakatçilerle birlikte bu sayı 1.500 e ulaştı.

Sektör olarak böyle kalabalık ve değerli bir grubu ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz.

Uygun kongre salonlarıyla daha fazla kişiyi misafir edebileceğimiz tesis bulamadığımız için, katılımın daha fazla olmasını öngöremez durumdayız. Bu yıl da maalesef son anda gelen katılım taleplerini karşılayamadık.

Sizlere tüm ekibimizle birlikte her şeyin en iyisini sunma çabası içerisinde olacağız, oluşabilecek bazı aksamaları ise hoşgörü ile karşılayacağınızı umuyoruz.

IMG_4021

Kongremizin uluslararası boyutu da gelişiyor.Bu yıl kongremizde 33 farklı ülkeden misafir ağırlıyoruz. Bu katılım kongremizin uluslararası boyutunun önemli bir göstergesi.

Almanya, Amerika, Belçika, Beyaz Rusya, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fas, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Irak, İngiltere, İran, İskoçya, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Kıbrıs, Lübnan, Macaristan, Mısır, Pakistan, Polonya, Suudi Arabistan, Tayland,  Tunus, Ürdün, Türkiye ve Yunanistan

Bu yoğun katılım ve ilgi, sürekli ve çok doğru bir şekilde büyüyen “Türkiye Beyaz Et Sektörü”nün olumlu bir yansıması.Eğitim, önem verdiğimiz konuların başında yer alıyor, bu da sektörümüzün gelişmesinde önemli katkı sağlıyor.Bu kongrede de, sektör olarak bilgilerimizi güncelleyeceğiz, son gelişmeleri yakalayacağız, sorunlarımızı tartışmaya açıp çözümler üreteceğiz.

Kongremizin ilk gün oturumları bu salonda, ikinci ve üçüncü gün oturumları ise yine bu alanda oluşturulacak 3 ayrı salonda gerçekleştirilecektir.Kendi alanında uzman kişiler tarafından 19 oturumda toplam 70 bildiri sunulacaktır. Ayrıca 68 adet poster sunumu olacaktır. Değerlendirmeler sonucu ilk üçe giren poster sahiplerine ve ayrıca poster değerlendirmesine katılanlar arasından kura ile belirlenecek 3 kişiye armağanlar verilecektir.

Kongremize; sektörle ilgili fakültelerde öğrenim gören 73 öğrencinin burslu olarak katılımları sağlanmıştır.

Türkiye’de beyaz et sektörünün tüzel temsilcisi “Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği” (BESD-BİR) dir.

 

Dernek, 1992 yılında “Damızlık Tavukçuluk Derneği’ olarak kurulmuş, 1994 yılında beyaz et sanayicilerinin de katılımı ile “Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği”(BESD-BİR) adını alarak geniş tabanlı bir oluşum haline gelmiştir..

Birliğimizin amacını; “Türk beyaz et sektörünün gelişmesi, işletmelere katkı sağlayacak değerler yaratılması, sektörün en doğru şekilde temsili ve kamu-sanayi ilişkilerinde gerekli iletişimin sağlanması için çalışmalar yapmak” olarak özetleyebiliriz.

BESD-BİR bünyesinde 29 üye firma bulunmakta, bu firmalar Türkiye’nin toplam kanatlı eti ile kuluçkalık yumurta ve civciv üretiminin yaklaşık % 94 ünü karşılamaktadır.

Birliğimize üye olan firmalarımızın çalışmalarımıza verdikleri maddi ve manevi katkılardan ötürü, kendilerine burada bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.

Modern ve ileri teknolojilerin tamamını uygulayarak kaliteli beyaz et üretimini başaran sektörümüz, halkımızın hayvansal protein açığını kapatmada çok önemli rol üstlenmiştir. Bu süreç önümüzdeki yıllarda da devam edecektir.

Sektör firmalarının en önemli özelliği ise kazandıklarını ve özkaynaklarını sürekli yatırıma aktarmasıdır.Böyle bir sektörün Başkanı olmaktan çok büyük gurur duyduğumu belirtmeden geçemeyeceğim.

Ülkemizde üretilen piliç etinin %73 ünü gerçekleştiren, kanatlı sektörünün önde gelen firmaları;Tüketicileri, medyayı ve genel kamuoyunu sağlıklı tavuk eti tüketimi konusunda bilinçlendirmek,Sağlıklı beslenme açısından piliç etinin önemini vurgulamak ve gündeme taşımak,

Gıda güvenliği alanındaki uluslararası sistemleri ve yüksek üretim standartlarını üretimin tüm aşamalarında faaliyet gösteren kuruluşlara yaygınlaştırmak,

Sektörle ilgili olarak kamuoyuna sunulan bilimsel temeli olmayan iddialar ve kamuoyundaki yanlış algıların düzeltilmesi için, uzman kişilerin desteği ile doğru ve güvenilir bilgi aktarmak amacıyla 2005 yılında “Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu”nu oluşturmuştur.

“Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu” nun sektöre katkıları ise çok üst düzeydedir. Zira faaliyetlerimize en büyük finans desteğini bu platforma üye firmalar sağlamaktadır.

“Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu” na üye firmalarımıza verdikleri bu ilave destekten ötürü sektör adına teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

BESD-BİR, 2005 yılında oluşturulan International Poultry Council (Uluslararası Kanatlı Konseyi) kurucu üyesidir.

IMG_4026

IPC nin asil üye sayısı 23 dür. Ayrıca 54 tane de assosiye üyesi bulunmaktadır..

Ekonomik refah artışının temel ölçüsü büyüme hızıdır.Ülkelerin toplam reel milli gelirlerinde sağlanan artış oranı olan büyüme hızı; özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için önemlidir.

Bu ülkelerin, gelişmiş ülkelerle aralarındaki farkları kapatabilmeleri için, onlardan daha hızlı bir büyüme ya da gelişme hızı gerçekleştirmeleri gerekir.Dünya ortalamasının Euro Bölgesi ve Amerika Birleşik Devletlerinden daha yüksek olması, gelişmişliği yakalama çabalarının sonucudur.

Bununla birlikte, ekonomik gelişme dolayısıyla sağlanan gerçek refah artışlarının belirlenebilmesi için, bu ülkelerdeki nüfus artış hızlarını da dikkate almak gerekir.

Kişi başına gelirde bir artış sağlanması için, büyüme hızının nüfus artış oranından daha yüksek olması gerekir.

Gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerin, gelişmişliği yakalama çabalarının yeterli olmadığını, gelişmiş ülkelere ulaşmasının zor olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) ve Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından her sene yayınlanan “Dünyadaki Gıda Güvencesizliği Durumu” (SOFI 2015) raporuna göre Dünya’da 795 milyon kişi yetersiz besleniyor. Bu da Dünya nüfusunun %12,9 demek. Yani dünyada her 9 kişiden biri yetersiz besleniyor.

IMG_4007

2015 de 5 yaş altı 5,9 milyon çocuk ölümü gerçekleşti ve % 45 i yetersiz beslenme kaynaklıdır.

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) verilerine göre; Dengesiz beslenme beş yaş altındaki 161 milyon çocuğu etkilemekte

Her yıl 11 milyon kişi açlık veya yetersiz beslenme yüzünden hayatını kaybetmekte ,Yetersiz fiziksel aktivite ve dengesiz beslenmenin neden olduğu risk faktörleri küresel olarak hastalık ve sakatlık nedenlerinin %10’unu oluşturmaktadır.Dünya nüfusundaki artış sürüyor. 2006 yılında 6,4 milyar olan dünya nüfusu 2016 yılında 7,3 milyarı geçti.

Dünya nüfusu 2050 de 9,73, 2100 de ise 11,21 milyar olacak.En fazla nüfus artışının Afrika kıtasında olması bekleniyor. Asya kıtasında ise Çin’e bağlı olarak gerileme söz konusu.

Refahta iyileşmenin gerçekleşeceğini varsaysak bile, artan nüfusun beslenmesi ve özellikle dengeli beslenmesinin sağlanması geleceğin ana gündemi olacak.

Türkiye nüfusu 1950 yılında 21 milyon iken, 2016 yılında 79,8 milyona ulaştı.

Türkiye’de de gelecek yıllarda nüfus artışı sürecek..2050 yılında 93,5 milyon olması bekleniyor.

Dünyada toplam et üretimi 2016 yılında 319,8 kg olarak gerçekleşmiştir.  Bu üretimin 115,8 bin tonu kanatlı etidir ve toplam üretimdeki payı %36,2 dir.

IMG_4016

FAO nun tahminlerine göre, 2025 yılında toplam et miktarı 357,5 bin tona ulaşırken kanatlı eti miktarı 131,3 bin ton ve %36,7 payla en fazla üretilen et konumuna geçecektir.Dünyada, 2000 yılında 68,7 milyon ton olan kanatlı eti üretimi %69 artışla 2016 yılında 115,8 milyon tona ulaşmıştır.

2016 yılında kanatlı eti üretiminin %42,6 sını Amerika kıtası sağlamıştır. Asya Kıtası %34,2 ile ikinci sırada, Avrupa kıtası ise %17,5 ile üçüncü sırada yer almaktadır.

Dünya tavuk eti üretiminde Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Brezilya açık ara öndedir.Bu üç ülke Dünya üretiminin %41,7 sini gerçekleştirmektedir.

Türkiye ise 8. sırada yer almakta ve Dünya üretiminden %2 pay almaktadır.

Geriye dönüp baktığımızda Türkiye’deki kanatlı eti üretiminin çok hızlı bir artış gösterdiğini görüyoruz.1990 yılında 217 bin ton olan üretim 2014 yılında 2,1 milyon tona çıkmıştır.

Kanatlı eti üretimi 1990-2016 yılları arasında 10,2 kat, 2000-2016 yılları arasında 2,8 kat artmıştır.

Benzer durum piliç eti için de geçerlidir. 1990 yılında 163 bin ton olan üretim 2016 yılında 1,96 milyon tona çıkmıştır.

Piliç eti üretimi 1990-2016 yılları arasında 12 kat, 2000-2016 yılları arasında 3 kat artmıştır.

IMG_4019

Sektörün uyguladığı başarılı entegrasyon modeli, hedeflerine ulaşmada önemli rol oynamaktadır. Sektördeki entegre firmalar, damızlık, kuluçkahane, yem fabrikası ve kesimhane tesislerine ve güçlü pazarlama organizasyonuna sahiptirler. Üretim zincirindeki halkaların tümü entegrasyonlar tarafından kontrol edilir konumdadır.

Entegre firmalar güçlü bir yapıya sahip olup, dünyadaki teknolojik gelişmeleri çok yakından izlemekte ve süratle uygulamaya koyabilmektedir.

Entegre firmaların sahip olduğu tesislerin birçoğu ise, diğer ülkelere göre daha yeni ve daha ileri teknolojinin kullanıldığı tesislerdir. Üretim; entegre firmaların Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uzmanları tarafından sürekli denetlenen tesislerinde, damızlık kümeslerinden kuluçkahaneye, hammadde üreticisinden yem fabrikasına, çiftliklerden kesimhaneye, kesimhaneden marketteki buzdolabına kadar ki tüm süreçlerde “Gıda Güvenliği” ilkelerine uygun olarak, uluslararası normlar çerçevesinde gerçekleştirmektedir.

Türkiye’de hindi eti üretimi düşük seyretmekte ve istikrarsız bir görüntü vermektedir.Hindi eti üretimi 2000-2016 yılları arasında 2,2 kat artmıştır.

2000 yılında 23,3 bin ton olan üretim 2016 yılında 50,5 bin tona çıkmıştır.

Hindi eti sektörü de piliç etinde olduğu gibi entegrasyon modeli ile üretimlerini gerçekleştirmektedir.Türkiye’de kanatlı eti üretiminde %93 ile en büyük payı piliç eti almaktadır..

IMG_4061

2025 yılında; piliç eti üretiminin 3,07 milyon tona, hindi eti üretiminin 130 bin tona, toplam kanatlı eti üretiminin ise 3,33 milyon tona ulaşması hedeflenmektedir..Dünyada gelişmişliğin göstergelerinden birisi de kişi başına hayvansal ürün tüketimidir.

Türkiye kişi başına et tüketimi Dünya ortalamasının altındadır.Bunda Müslüman ülke olmamız nedeniyle domuz eti tüketiminin olmaması en önemli etkendir.Oysa; gerek kişi başına büyükbaş hayvan eti, gerekse kanatlı eti tüketimi Dünya ortalamasının üzerindedir.

IMG_4072

Sektör olarak domuz etinden kaynaklanan açığı kapatmaya talip olduk ve bunu sağlamak için de her türlü çabayı gösterdik.

Çabalarımız sürecek, hedefimiz kısa bir süre içerisinde Dünya ortalamasının üzerine çıkmak.Bu çabalarımız; mevcut ve artan nüfusumuzun sağlıklı ve dengeli beslenmesi için gerekli olan hayvansal protein açığının karşılanması, insanlarımızın sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi ve bunu çok uygun fiyatlı olarak gerçekleştirilebilmesine yöneliktir.

Kanatlı eti tüketiminde sağlanan sürekli artış, bu çabalarımızın meyvesidir.

2025 yılında Türkiye kişi başına et tüketiminin özellikle kanatlı etindeki artışa bağlı olarak Dünya ortalamasının üstüne çıkacağını tahmin ediyoruz.

IMG_4100

Sektör olarak kanatlı eti tüketimini artırabilmek için, hem Türkiye’nin her köşesine sağlıklı bir biçimde ulaşabilecek yaygın dağıtım ağı geliştirilmiş, hem de ürün çeşitlemesine gidilerek tüketicinin kanatlı eti konusundaki her türlü talebi karşılanmaya çalışılmıştır.

Hedeflenen tüketim rakamlarına ulaşabilmek için, tüketiciyi eğitici ve yönlendirici çalışmalara da özel önem verilmektedir.

Türkiye kişi başına kanatlı eti tüketiminde en büyük payı piliç eti almaktadır.

Dünya piliç eti ihracat durumuna baktığımızda, Brezilya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük iki ihracatçı ülke olma özelliklerini sürdürdüklerini görüyoruz.

IMG_4103

Türkiye dünya piliç eti ticaretinde 5. sırada yer almaktadır.

Türkiye kanatlı eti ihracatında 2008 yılından itibaren önemli artışlar  gösterdi. 2014 yılında Dünya ticaretinde %3,4 lük paya ulaştı.

2015 ve 2016 yıllarında gerileyerek payımız %2,6 ya düştü.

2016 yılında miktar olarak %6,2 parasal olarak ise % 17,9 azalma oldu.

Sektör olarak ihracata çok önem veriyoruz.

2016 yılında 66 ülkeye ihracat gerçekleştirdik.

En fazla ihracat yaptığımız ülke ise Irak. Gönderdiğimiz kaliteli ürünlerle ve düzenli sevkiyatla Irak’a çok iyi bir hizmet verdiğimizi düşünüyorum. Bunu yaparken günü geldiğinde büyük zararlar da ediyoruz.

Irak tarafının da bizlere sorun çıkarmamaya özen göstermesini de takdirle karşılıyor, teşekkür ediyoruz.

Mevcut pazarları büyütme ve yeni pazarlara girme çalışmalarımız ise sürüyor.

Avrupa Birliği, 20 yılı aşkın süredir hedef pazarımız ve özellikle 2003 yılından itibaren yoğun çaba sarf ettik. Ancak bu birliğe ihracatla ilgili yasal izinler bir türlü tamamlanamadı.

AB nin ithalat yaptığı ülkelerle Türkiye’yi karşılaştırdığımızda; onlardan geri olmadığımızı, hatta bazılarından çok daha iyi olduğumuzu biliyoruz. Buna rağmen AB nin kapılarını bize kapalı tutmasını siyasi olarak yorumluyoruz.

IMG_4034

AB nin bu yanlış siyasi tutumunu değiştireceğine ilişkin umudumuz da kalmadı.

Bu durumda, Bakanlığımızın AB ye ihracat konusunu askıya almaya karar vermesi yanlış olmayacaktır. Sektör olarak biz de böyle bir kararın arkasında oluruz, destekleriz.Sattığımız tavuk ayaklarının büyük kısmı Çin’e gidiyor, ama Çin ile ticaret yapamıyoruz.

Aracılar ve ilave nakliye nedeniyle 2016 yılında ülkemizin ekonomik kaybı 14 milyon USD.Benzer kayıp Çin için de söz konusu.

Yıllardır uygulanmaya alınmasını beklediğimiz BÖLGESELLEŞTİRME çalışmaları Tarım Bakanlığımız tarafından tamamlandı ve uygulamaya alındı.

Bu konuda emeği geçen herkese bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyorum.

Bu yeni düzenleme ile Türkiye 81 Bölgeye ayrıldı.Özellikle Irak yetkililerinin Bölgeselleştirme konusunda bize verecekleri destek çok önemli.

Bu konuda yaklaşımlarının olumlu olduğunu her ortamda söylediklerini biliyoruz, teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Büyüyen ve hedefi olan sektörümüzün sorunsuz olduğunu söylemek mümkün değildir.

Sorunlarımızın çok büyük bir kısmı ilgili kuruluşlar tarafından ülke yararları doğrultusunda çözülmüştür.

Az sonra belirteceğim birkaç sorunun da önümüzdeki günlerde çözüleceğine inanıyoruz.Sektörün en önemli girdisi yemdir.

Yem hammaddesi temininde yaşanacak her sorun, hedeften büyük oranda sapmaya, aynı zamanda maliyetlerin artmasına neden olacaktır. İhracatta rekabetçi olmamız da zorlaşacaktır. Yem hammaddesi temininde sorun yaşanmamasına özen gösterilmesi birinci öncelik karşımızda durmaktadır.

IMG_4113

TMO bizim en büyük destekçimizdir. Yasaların kendilerine verdiği yeki doğrultusunda her türlü desteği sağlayan bir kuruluşumuzdur.

Karma yem sektörü, maalesef hammadde ihtiyacının %40 ından fazlasını ithal etmek zorundadır.

Önerimiz, karma yem hammadde konusunun Tarım Bakanlığı koordinasyonunda ilgili kuruluşlar ve karma yem üreticilerinin katılacağı bir Çalıştay’da tartışılması, üretim ve ithalat politikalarının belirlenmesini ve uygulanmasını öneriyoruz.

Çoğu zaman ithalatla ilgili alınan kararlar geç kalıyor ve yarar sağlamıyor.Türkiye’de ambalajsız kanatlı eti satışı yasaktır.

Ambalajlı satış, kesimhane sonrası oluşabilecek riskleri en aza indiriyor, hem de izlenebilirliğe büyük katkı sağlıyor.

Sektör ambalajlı üretim konusunda gerekli yatırımları yapmıştır.

Son yıllarda, dünyada da kanatlı ürünlerinin ambalajlı satılması konusu gündemdedir.Kanatlı etlerinin ambalajlı satışı ile ilgili Türkiye uygulamasını ve başarısını izlemelerini öneririm.Türkiye’de mekanik ayrılmış etlerin kullanımı yasaktır.

IMG_4112

Gıda açığı olan dünyamızda, atıkları tekrar nasıl insan gıdasına dönüştürürüz çalışmaları sürerken, insan gıdasını atık yapan çok yanlış bir uygulama içerisindeyiz.

Dünyada emsali olmayan bu yasağın en kısa zamanda kaldırılması beklentimizdir.

Bunu hem sektör, hem tüketiciler hem de ülke ekonomisi için gerekli görüyoruz.

Bakanlığımızın tür karışımı konusundaki hassasiyetini biliyoruz. Bu konuda bir talebimiz olmadığı gibi, tür karışımı ile ilgili uygulamaların devamını da destekliyoruz.Biyogüvenlik Kanunu ve ona bağlı yasal düzenlemeler nedeniyle hammadde ithalatında zaman zaman sıkıntılar yaşanmaktadır.

Biyogüvenlik Kanunu’nda ve ilgili diğer yasal düzenlemelerde gerekli düzeltmeler yapılması ve AB’ne uyumlu hale getirilmesinin gerekliliğine her kesim inanmış durumda.

BESD-BİR olarak, sorunun çözümü konusunda, gerektiğinde sorumluluk da alarak gerekenleri yapma çabaları içerisindeyiz.

İnsan Gıdası olarak kullanılmayan Hayvansal Yan Ürünler kullanımının yasaklanmış olması, sektörde ciddi sıkıntılar yaratmaktadır.

Konunun uzmanları da böyle bir yasağın bilimsellikten uzak olduğunu her ortamda dile getirmektedir.

Kanatlı hayvanların beslenmesinde var olan protein ve fosfor açığını daha da artırmıştır.

Karma yem hammaddelerinin % 40 ından fazlasını ithal eden bir ülkenin böyle bir yasağı uygulamaya alma lüksünün olmadığını düşünüyoruz.Eğer necaset konusunda bir tereddüt varsa, bu yasağın kesim öncesi yemleri için uygulanması yeterli olacaktır.

Sektörde pek çok firmanın yasaktan önce de kesim öncesi yemlerinde bu ürünleri kullanmadığını belirtmek isterim.

IMG_4096

Yazılı ve görsel medyada yer alan ve hiçbir bilimsel dayanağı olmayan, ancak netice itibariyle toplumda bilgi kirliliğine neden olan açıklamalar, sektörümüze ciddi zararlar vermektedir.

Bu durum yalnız sektörümüzle sınırlı kalmamakta, gıda üreten pek çok sektörü de kapsamaktadır.Ülkemiz için çok önemli olan bu sektörleri tanımadan, yaptıklarını bilmeden konuşanları, yazanları anlamak mümkün değil.

Bilgi kirliliği yaratanların pek çoğu bilimsellikten uzak. Duydukları ve uydurdukları senaryolar ile yorum yapıyorlar.

IMG_4144

Hiç birisi araştırma gereği duymuyor, bilim adamlarının eleştirilerini bile dikkate almıyor.Sektör olarak doğruları yapmayı sürdürüyoruz, bundan sonra da böyle devam edecek.Bu kişileri zaman içerisinde toplumun değerlendireceğine ve kazananın doğru taraf, yani biz olacağına inanıyoruz.

Birliğimiz tarafından 2016 yılında; Prof. Dr. Birgür Sönmez moderatörlüğünde, Türkiye Bilimler Akademisi asli üyesi Prof. Dr. Kazım Şahin ve ABD Emory Üniversitesi Winship Kanser Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer KÜÇÜK’ün katılımı ile “Tavuk ve Bilimsel Gerçekler Konferansı” düzenlenmiştir.

Sunumları içeren bir kitap bastırılarak ilgili her kesime ulaştırmaya çalışılmıştır.

2016 yılında Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği ve Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu olarak düzenlediğimiz, Türkiye’nin dört bir yanından genç, yaşlı, amatör, profesyonel yemek meraklısı 849 kişinin katılımıyla beceri ve yaratıcılıkların sergilendiği “Tavukla Yaratıcı Tarifler” adı altında bir yemek yarışması gerçekleştirilmiştir.

Yarışmamızda ön elemeyi geçerek ve finale kalarak tavuklu tarifleriyle bizlere lezzetli bir görsel şölen yaşatan katılımcılarımızın, değerli jürilerimizin ve Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu üyelerimizin desteği ile 50 yaratıcı ve bir birinden lezzetli tariften oluşan “Tavukla Yaratıcı Tarifler” yemek kitabının basımını da gerçekleştirdik ve ilgililere ulaştırdık.

  1. Uluslararası Beyaz et Et Kongresinin sunumları Türkçe ve İngilizce olarak bastırıldı ve tüm katılımcılara ulaştırıldı.

Bu kongrenin kitapları da siz katılımcılara en kısa zamanda ulaştırılacaktır.

Kongremizin kitaplarını ve diğer yayınlarımızı ziraat, veteriner, gıda ve tıp fakültelerinin sektörle ilgili bölümlerindeki öğretim üyelerine de ulaştırıyoruz.

IMG_4044

Tesislerimizi ilgili kişi ve kuruluşlara sürekli açık tutuyoruz.

Son dönemde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyeleri ile çalışanlarından oluşan bir grup ile Aile Hekimleri Dernekleri ve Federasyonu yöneticilerinden oluşan bir gruba tesislerimiz gezdirilmiş, ziyaret sırasında sektörle ilgili sunum yapılmış ve ziyaretçilerin soruları yanıtlanmıştır.

Yıl boyunca toplumun değişik kesimleri için tesis gezileri gerçekleştirmeye devam edilecektir.

Son olarak;

Sağlıklı nesiller için;Kaliteli ve güvenli gıda üretimi en birincil sorumluluğumuzdur…

Bu kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen; başta Kongre Başkanımız Prof.. Dr. Necmettin CEYLAN’a, Bilim Kurulu üyelerine, sunumları ve posterleri ile kongremize katkı sağlayanlara, oturum başkanlarımıza, kongre organizasyonunu başarı ile gerçekleştiren Papyon Organizasyon’a, sponsor olarak, stant alarak kongremize destek olanlara, Besd-Bir çalışanlarına,kongremize yoğun ilgi göstererek katılım sağladığınız için sizlere de ayrıca teşekkür ediyorum.”

Beyaz et tüketimimizi ne kadar arttırabilirsek, kırmızı et konusundaki baskıları o oranda azaltırız.

IMG_4147

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş ise; “Güçlü devlet olabilmek için öncelikle güçlü toplum olmak gerekir. Bunun yolu da sağlıklı ve dengeli beslenen bireylerden geçer. Ama bugün dünyaya bakıldığında yaklaşık 1 milyar nüfusun yetersiz beslenme ile karşı karşıya olduğunu görüyoruz.. Yine bedensel ve zihinsel gelişimle ilgili olmazsa olmaz ihtiyacımız olan proteinin, yeterli derecede toplumlar tarafından alınmadığını görüyoruz. Protein ihtiyacımızın büyük bölümünü, halen kanatlı etinden karşılıyoruz. Kırmızı et olarak sıkıntılarımız var. Üretimde özellikle büyük bir baskı var. Yılda 400-500 bin büyükbaş hayvan ithal ediyoruz. Beyaz et tüketimimizi ne kadar arttırabilirsek, kırmızı et konusundaki baskıları o oranda azaltırız.”dedi.

Bakan Yardımcısı Daniş ayrıca “Dış ticaretin önündeki en büyük engelin hayvan hastalıkları olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunların başında da kuş gribi gelmektedir. Maalesef 2015 yılında kanatlı eti sektörü bu hastalık vesilesi ile ekonomik olarak etkilendi. Bakanlık olarak bu hastalığın yayılmasını önleyici biyogüvenlik talimatını yayınladık, işletmeler sürekli denetleniyor. Uluslararası ticarette ülkenin hastalıktan ari olması çok önemli. Tavuk vebasından ari talimatını yayınladık.. 81 il, 81 ari bölge olarak tanımlandı. Bu, sektörün bizden önemli bir talebiydi ve gerçekleştirdik” açıklamasını yaptı.

 

Bakan Yardımcısı Daniş son olarak: “Tüketim noktasında televizyonlarda, bazı kuşak programlarında, magazin haberlerinin arasında, insanların en büyük ihtiyacı olan beslenme ve protein ile ilgili hiç de bilimsel olmayan ifadelerle beyaz et üzerinden yapılan spekülasyonlar, maalesef sektörü sıkıntıya soktuğu gibi, insanların beslenme ihtiyacının karşılanmaması gibi bir durumla bizi karşı karşıya bırakıyor. Bilim insanlarımız, insan ve toplum sağlığını ilgilendiren konularda son derece dikkatli olmalılar.” uyarısını yaptı.

33 ülkeden bilim insanları ve uzmanlar, 4. Uluslararası Beyaz Et Kongresi’nde…

Türkiye’nin toplam kanatlı eti, kuluçkalık yumurta ve civciv üretiminin yüzde 94’ünü karşılayan üreticilerin çatı örgütü olan Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR), sektörün bilim ve teknolojiyi paylaşması, yayması ve dünyaya daha güçlü entegrasyonunu sağlamak üzere ilk kez 2011 yılında Antalya’da Uluslararası Beyaz Et Kongresi düzenledi. 2013 ve 2015 yılında düzenlenen kongrelerin başarısı katılım sayısının artması ile tescillendi.

2017 yılında dördüncü kez düzenlenen kongreye Almanya, Amerika, Belçika, Beyaz Rusya, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fas, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Irak, İngiltere, İran, İskoçya, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Kıbrıs, Lübnan, Macaristan, Mısır, Pakistan, Polonya, Suudi Arabistan, Tayland, Tunus, Ürdün, Yunanistan ve evsahibi Türkiye olmak üzere 33 ülkeden yaklaşık 1500 önemli bilim insanı, uzman ve sektör paydaşlarının katıldığı ifade edildi.. 3 ayrı salonda gerçekleştirilen kongre kapsamında alanlarında uzman kişiler tarafından 19 oturumda toplam 70 bildiri sunuldu ve ayrıca 68 adet poster sunumu da gerçekleştirildi.

IMG_4350

PLAKETLER,Cenk EREN’in sesi ve müziği ..!

Kongre son günü gecesinde düzenlenen GALA YEMEĞİ ise; sanatçı Cenk EREN’in sesi ve müziği eşliğinde kongrenin UNUTULMAZLIĞINA bir damga oldu.Gala Yemeği gecesinde kongreye sponsor olan ve başarılı olunmasında katkısı olan kim var ise; TEŞEKKÜR PLAKETLERİ verildi ve desteklerinin devamı dileğinde bulunuldu.

 

ULUSAL MEDYA TEMSİLCİLERİNİN SORULARI YANIT BULDU:

Kanatlı Eti Sektörü Üreticileri: Avrupa’nın Bizden Öğrenecek Çok Şeyi Var!..

BESD-BİR Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği (BESD-BİR) Başkanı Dr. Sait Koca, kanatlı etinin Türkiye’deki gıdalar içerisinde en sağlıklı gıdalardan biri olduğunu söyledi. Tavuk etinde hormon ya da antibiyotik kullanılmadığı gibi, piyasada köy tavuğu olarak satılanların yüzde 95’inin de ‘Köy Tavuğu’ ya da Organik Tavuk olmadığına dikkat çeken Koca, “Tavuğun gezmiş olması besin değeri olarak bir artı değer getirmiyor. Ama açıkta gezen hayvanlarda hastalık açısından soru işareti var, nerede geziyor, neye bulaşıyor, bilemiyorsunuz. Kuş gribi olaylarının çıkma kaynağı hep bu açıktaki hayvanlar” dedi.

BESD-BİR Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği 27-30 Nisan 2017 tarihleri arasında Antalya’da yapılan 4. Uluslararası Beyaz Et Kongresi kapsamında düzenlediği basın toplantısında sektör hakkında merak edilen soruları yanıtladı. Kaya Palazzo Convention Center’da yapılan toplantıda, BESD-BİR Başkanı Dr. Sait Koca, Kongre Başkanı Prof.Dr.Necmettin Ceylan ve BESD-BİR Genel Sekreteri Prof.Dr. Ahmet Ergün hazır bulundu.

Sözlerine tavuk eti konusunda bilimsel gerçeklere dayanmayan bilgi kirliliğine değinerek başlayan BESD-BİR Başkanı Dr. Sait Koca, “Kanatlı eti, Türkiye’deki gıdalar içerisinde en sağlıklı gıdalardan birisidir. Bu kadar iddialı konuşabiliyorum. Çünkü biz üretimin her aşamasını bilen bir sektörüz. Üretimin her aşaması bizim kontrolümüzde. Civciv üretiminden, anne babadan, kuluçkalık yumurta üretiminden hatta anne babanın anne babasının üretiminden başlayarak pazara kadar takip eden bir zincirimiz var. ‘Tavuk eti sağlıklı mı değil mi?’ tartışması konusunda hiçbir tereddüdünüz olmasın. Söylediğim gibi tavuk eti en sağlıklı gıdalardan biri” dedi.

Köy tavuğu olarak satılan tavukların büyük çoğunluğu, kesime giden yumurta tavukları…

Bugün piyasada köy tavuğu olarak satılan ürünlerin yüzde 95’inin köy tavuğu olmadığını, organik tavukta da durumun pek farklı olmadığını belirten Dr. Sait Koca, sözlerine şöyle devam etti: “Köy tavuğu olarak satılan tavukların büyük çoğunluğu, verimini doldurduktan sonra kesime giden yumurta tavukları. Kart tavuk da diyebilirsiniz.. Ambalaja girip güvenilir kontrollerinin yapılmış olması lazım. Gerçek manada organik, doğal ya da köy tavuğu talep ediliyorsa ve bunu talep eden müşteri de varsa biz de üretiriz, o da bir üretim modelidir. Ama artık bu kadar üretimi bu modelle üretmemiz mümkün değil. Kişi başına 23 kg. tüketimden bahsediyoruz.. Bu günde 4-5 milyon arası hayvan kesimi demektir”.

Gezen tavuk, nerede geziyor, neye bulaşıyor, hiç bilemezsiniz?

Gezen tavuk, kapalı tavuk tartışmasına da değinen BESD-BİR Başkanı Dr.. Sait Koca, her ikisi arasında lezzet veya besin değeri olarak hiçbir fark olmadığını söyledi ve asıl tartışılması gerekeninin kapalı ve açık alan farkı olduğunun altını çizdi. “Sağlıklı olması açısından bizim hayvanlar hep kontrol altındadır. Zamanında aşısı yapılır. Hasta olursa tedavi edilir ” diyen Koca, “Tavuğun gezmiş olması besin değeri olarak bir artı değer getirmiyor. Ama hijyen açısından soru işareti var, nerede geziyor, neye bulaşıyor, bilemiyorsunuz. Kuş gribi olaylarının çıkma kaynağı hep bu açıktaki hayvanlar. Kuş gribi kümese geldiğinde üçüncü güne hayvan kalmıyor hepsi ölüyor. Tüketiciye ulaştırılacak hayvan kalmıyor, üreticiyi de tamamen bitiriyor. Tavukçuluğun en hassas konusunun biyogüvenlik olduğunu düşünüyoruz. Sektör olarak biyogüvenlik eğitimlerine 25 yıl önce başladık. Bizim kümeslerimize hastalığın girmemesi için her türlü önlemi alıyoruz. Avrupa’nın bizden öğreneceği çok şey var” dedi.

Dünya’da ticari kullanım amaçlı hormon üretimi yok, hiç de olmadı…

Sorular üzerine antibiyotik ve hormon kullanımına açıklık getiren Dr. Sait Koca, “ Dünya’da ticari kullanım amaçlı hormon üretimi yok, hiç de olmadı. Birileri söylüyor ama kesinlikle yok. Bir ürünü niye kullanırsınız? 10 kuruş harcama yapar ve 11 kuruş almaya bakarsınız. Hormonla 10 kuruş harcarsanız 8 kuruşluk gelir elde edersiniz. Soruyorum siz üretici olsanız kullanır mısınız?“ dedi. Türkiye’de son 10 yılda yemde tüm antibiyotiklerin yasaklandığını ve zaten kullanılmadığını söyleyen Koca, sektör olarak ilaç olarak kullanılan antibiyotiği dahi kullandırmamaya çalıştıklarını ifade etti. “Dünya’da antibiyotikli yem yapımı azalıyor. Ama bu bizi ve AB’yi hiç alakadar etmiyor. Biz de zaten yasak. ABD, Brezilya’da serbest olmasına rağmen onlar da azaltıyorlar” dedi.

Piliç Eti, Sağlıklı Beslenmede Ekonomik ve Hijyenik Üretimi ile Protein Açığını Kapamada Öne Çıkıyor…

  1. Uluslararası Beyaz Et Kongresi’nde konuşan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ProfDr.Recep Akdur, Türkiye’de protein eksikliği nedeniyle yetersiz ve dengesiz beslenmenin büyük bir sağlık sorunu olduğunu dile getirdi. Hayvansal proteinin bu anlamda öne çıktığını belirten Akdur, ekonomik üretimi ile de piliç etinin hayvansal protein açığını kapamada büyük rol oynadığının altını çizdi.

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği BESD-BİR, sektörün bilim ve teknolojiyi paylaşması, yayması ve dünyaya daha güçlü entegrasyonunu sağlamak üzere iki yılda bir Uluslararası Beyaz Et Kongresi düzenliyor. Bu yıl Antalya’da 27 – 30 Nisan tarihleri arasında 4’ncüsü yapılan ve 33 ülkeden 1.500 kişinin katıldığı Kongre’de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ProfDr.RecepAkdur, ‘Türkiye’de Piliç Etinin Halk Sağlığı Açısından Önemi’ başlıklı bir konuşma yaptı. Akdur, dengeli ve sağlıklı beslenmenin bir ülkenin ulusal kalkınmasında önemli faktörlerden biri olduğunu söyledi.

Dünyada her 9 kişiden 1’i yetersiz besleniyor…

Sağlıklı beslenmenin yememekten değil, yeterli ve dengeli yemekten geçtiğine vurgu yapan Prof. Dr. Recep Akdur, dünyada her yıl ortalama 53 milyon insanın öldüğünü; bunun 31 milyonunun ise beslenme ile ilişkili olduğunu açıkladı. Akdur, “Bu 31 milyonun 20 milyonu fazla beslenme sonucu hayatını kaybetmekte. 11 milyonu ise yeterince beslenememekle ilgili. Yani dünyada 9 kişiden 1’nin yetersiz beslendiğini söyleyebiliriz.” dedi.

Ulusal kalkınmanın önündeki en önemli engellerden birinin sağlıksız ve yeterli beslenme olduğuna vurgu yapan Halk Sağlığı Profesörü Recep Akdur, bunun sonucunda yaratıcılık, zeka ve yeteneğin düşük seviyelerde kaldığını, fizik gücünün oldukça altlarda seyrettiğini ve işe devamsızlıkların yaşandığını dile getirdi. Türkiye’de yetersiz beslenmenin nedenlerinden birinin gıdaya ulaşamama yani yoksulluk olduğunu ifade eden Akdur, sağlıklı beslenmenin en önemli bileşenlerinden hayvansal proteinin çok önemli bir yeri olduğunun altını çizdi. Akdur, “Yeterli vitamin, mineral ve düşük yağ içeriğine sahip olmasının yanında kolay sindirilmesi ve özellikle daha ucuz ve hijyenik olması piliç etini bugün oldukça avantajlı hale getirmektedir.” diye konuştu.

Beyaz et, karbonhidrat ve yağ oranı dengesi ile obezite hastalığı mücadelesinde avantaj sağlıyor…

Türkiye’de hayvansal protein tüketiminin birçok ülkeye göre daha düşük olduğunu kaydeden Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr.Recep Akdur, gelişmiş ülkelere göre Türk insanının yıllık 3/1 kırmızı et tüketirken bu 3/1’in 3/2’lik kısmının beyaz et olduğuna değindi. Bugün çocukların fiziki olarak gelişmediğini, obezite oranının hem kadınlarda hem de erkeklerde artış gösterdiğini söyleyen Akdur, tüm bu sağlıksız durumlara karşı alınması gereken protein açısından; beyaz etin karbonhidrat ve yağ oranı konusunda da avantajlı olduğu hatırlatmasını yaptı.

Türkiye’de hayvansal protein alımında ekonomik üretim ve dağıtımın önemli olduğu konusuna da sözlerine ekleyen Prof. Dr. Recep Akdur, “Bugün yoksulluk gıdayı satın alamama ve ulaşamama nedeni. Bu durumda piliç eti hayvansal protein açığını kapamada önemli bir seçenek.” derken sektörün ihracatta da önemli bir yer edinmeye başladığını belirtti.

Beyaz et hakkında yapılan son derece spekülatif konuşmalara karşı eğitim kampanyası yapılmalı…

Prof. Dr. Recep Akdur, konuşmasının sonunda “Beyaz et hakkında medyada sıklıkla son derece spekülatif konuşmalar yapılmakta. Yanlış yönlendirme yapan odaklara karşı, anında ve etkili bir eğitim kampanyası yürütülmeli. Kamu denetimine olan güvenin tazelenmesi gerekiyor” dedi.

CEVAP VER