Hijyenik olmayan ortamlarda üretildiği için sağlığı tehdit eden çiğ sütün satışına yasak geldi. Tüketici artık çiğ sütü sertifikalı üreticiden alacak. Bu şekilde yıllık 3 milyar liralık kayıt dışının önüne geçilecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in çiğ sütün üretim ve dağıtım zincirindeki olumsuzlukları gidermek için direkt çiğ süt satışına ancak sertifikalı çiftlikler aracılığıyla izin verileceğini açıklaması sektörü hareketlendirdi.
650x344-3-milyarlik-sokak-sutu-kayit-altina-giriyor-1485725859273
SOKAKTA SÜT SATIŞI BİTMEZ
Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, “Yıllık 1.3 milyon ton, yani 3 milyar liralık süt kayıt dışı satılıyor” dedi. Bu yasakla birlikte hastalık olmayan çiftlik ya da işletme belgesi olan kurumlardan direkt süt satışının da başlayacağının altını çizen Keskin, “Bu karar tek bir ineği olanı da kapsayacak. Şu anda yaklaşık 650 tesis bu belgeye sahip” diye konuştu. Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu Başkanı Şemsi Kopuz ise, alınan kararın kaliteli süt üretimine yönelik yatırımları teşvik edeceği gibi, perakendeciye ambalajlı süt arzı için yatırımları da beraberinde getireceğini söyledi. Buna rağmen sokakta süt satışının kaldırılmasının zor olacağını dile getiren Kopuz, “Nasıl insanların pazar alışkanlığı var, sokak satıcısından süt almak da bir alışkanlık. Büyükşehirlerde bu yasak uygulanabilir ama diğer illerde çok zor. Ama önemli bir adım” diye konuştu. Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği Başkanı Harun Çallı ise, “Endişemiz, tüketicinin sokak sütüne yönelmesi. Bu, toplum sağlığı için büyük risk” dedi. İşletme ve çiftliklerde hastalık kontrolünün sıkı bir şekilde yapılması gerektiğini söyleyen Çallı, “Bu küçük işletmelerin altından kalkamayacağı kadar masraflı” dedi.

AMAÇ ARİ İŞLETME SAYISINI ARTIRMAK
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Süt üreticilerinden süt alan yerel perakendeciler de tüketiciye çiğ süt satabilir. Çiğ süt satışının yasaklanması söz konusu değil. Diğer amaç ülkemizdeki orta ve büyük ölçekli süt işletmelerinin ari işletme hüviyetine kavuşmalarını teşviktir” diye konuştu.

CEVAP VER