Doların Ateşi Beyaz Eti Yaktı!

0
post_views_covbw

Doların Ateşi Beyaz Eti Yaktı!

Doların Ateşi Beyaz Eti Yaktı!

Her gün artan dolar kuru beyaz et fiyatlarına zam olarak yansıdı. Birçok girdisi yurtdışından gelen hammaddeye bağlı olan beyaz et sektörü artan dolar kuruna karşı daha fazla dayanamadı ve fiyatlarına zam yaptı.

Tavuk ve ürünlerine yaklaşık yüzde 15 oranında zam geldi. Bu ani fiyat artışı hem kasapları hem de son tüketici vatandaşları şaşkına çevirdi.

Yapılan zamlarla birlikte bütün tavuk 5.99 satılırken 6.49 liraya çıktı. Tavuk göğüs kemikli 7.25 liradan 7.89 liraya satılmaya başlandı. Parçalı but 5.99 dan 6.49 yükselirken tavuk taşlık 5.75 den 6.50 dan raf fiyatına yükseldi.

Dolardaki artıştan kaynaklı bu artışa karşı yapılacak birşeyin olmadığını ellerinin kollarının bağlandığını ifade eden sektör temsilcileri artışları minumum düzeyde tutmaya çalıştıklarını dile getiriyorlar.

Tavuğa gelen zammın mutfaklarını ateşe verdiğini sofralarına kırmızı eti koyamadıklarını, kırmızı etin ne olduğunu bile unuttuklarını dile getiren vatandaşlar bu zamla birlikte beyazı da unutacaklarını, emekli memur ve işçilere verilen yüzde 3 gibi komik zammın tavuğa gelen fahiş zamla zaten eridi gitti diye tepkide bulundu.

CEVAP VER